Na wniosek Prezydenta RP oraz Rzecznika Praw Obywatelski Trybunał Konstytucyjny pochylił się nad kontrowersyjną „reformą” ubezpieczeń emerytalnych. Sprawa została rozpatrzona w pełnym składzie. Zdaniem sędziów przeniesienie prywatnych oszczędności emerytalnych Polaków z Otwartych Funduszy Emerytalnych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie naruszyło Konstytucji RP.
Tak zwana „reforma OFE” od początku wywoływała duże emocje. Osoby sceptyczne wobec transferu środków z prywatnych kont oszczędnościowych do państwowego molocha określały decyzję rządu Donalda Tuska mianem grabieży i rozboju. Na nie wiele się to jednak zdało. Środowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego rozwiewa prawne wątpliwości w tej sprawie.
Wesprzyj nas już teraz!
Zdaniem sędziów z Trybunału niekonstytucyjnym był tylko całkowity zakaz reklamowania Otwartych Funduszy Emerytalnych.
Chociaż, zgodnie z wyrokiem TK, „reforma” OFE była zgodna z Konstytucją, wątpliwości natury etycznej i moralnej pozostają, gdyż władza bez krępacji rozporządziła prywatnymi oszczędnościami milionów Polaków.
Rozprawie przewodniczył prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, pierwszym sędzią-sprawozdawcą była sędzia TK Teresa Liszcz, drugim sędzią-sprawozdawcą był sędzia TK Marek Zubik.
Reforma systemu ubezpieczeń emerytalnych dokonana przez rząd Donalda Tuska była cofnięciem decyzji podjętych pod koniec lat 90. XX wieku przez gabinet Jerzego Buzka. Wtedy też powstały Otwarte Fundusze Emerytalne, a składki przyszłych emerytów podzielono na „filary”.
Źródło: trybunal.gov.pl
MWł