O tym, że złoto to bezpieczna, średnio- i długoterminowa lokata kapitału, przekonało się już wielu posiadaczy złotych sztabek czy monet. Najwyraźniej podobnie rozumują banki centralne różnych krajów świata, które tylko w marcu nabyły 60 ton złotego kruszcu. Z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że zasoby złota banków centralnych stale rosną.
Największym nabywcą złota okazał się Meksyk, który zwiększył swe zasoby o 16,81 tony. Nieznacznie ustępuje mu Rosja, która zakupiła 16,55 tony (i łącznie posiada 895 ton). Dużych zakupów dokonywały też banki Kazachstanu, Ukrainy i Białorusi. Zasoby złota zwiększa również turecki bank centralni, który posiada obecnie prawie 210 ton. W 2011 roku globalne rządowe zakupy złota wzrosły do ponad 450 ton. Firma konsultingowa Thomas Reuters GFMS szacuje, że masa zakupów wykonywanych przez banki centralne wzrosła o 491%.
Wesprzyj nas już teraz!
Wróćmy jednak do tytułowej skrzynki piwa. Dziennikarz Reutersa, Felix Salmon przeprowadził eksperyment, w ramach którego chciał sprawdzić, co można kupić za 1 gram złota. Jako pierwszy z propozycją transakcji spotkał się dostawca piwa, któremu Salmon zaproponował 1 gram złota za skrzynkę Heinekena. Pracownik stwierdził, że jeżeli przyjmie taką zapłatę, zostanie zwolniony przez pracodawcę.
Następnie Salmon odwiedził sklepy sieciowe, w tym „Toys4us”. Wszędzie jednak spotkał się z odmową nieco zdenerwowanych pracowników, którzy przede wszystkim kazali wyłączyć kamery. Nic z tego nie wyszło, pomimo tego, że za zestaw zabawkowy wart nieco ponad 32 dolary Salmon oferował sztabkę złota, której aktualna wartość wynosiła wówczas około 50 dolarów.
Finał eksperymentu był nieoczekiwany. Właściciel budki z przekąskami bez wahania zgodził się przyjąć złoto w zamian za dokonany przez Salmona zakup. Reakcja tego małego przedsiębiorcy dobitnie wskazuje, jaki jest prawdziwy stosunek do złota ludzi biznesu, którzy wiedzą, czym naprawdę jest kapitalizm.
Zachowanie zarówno banków centralnych, jak i drobnego przedsiębiorcy z eksperymentu Salmona wskazują, że – po pierwsze – warto inwestować w złoto, po drugie zaś – że sprawdza się ono jako pieniądz.
Film pod nazwą „Will a gold bar buy a case of beer” można obejrzeć na You
Tube na kanale Felix TV.
Tomasz Tokarski
Źródło: www.rynekzlota24.pl