10 czerwca do Rzymu przyjedzie kilkudziesięciu laureatów Nagrody Nobla, by przygotować dokument o braterstwie ludzkim, który podpisze papież Franciszek. Watykańscy urzędnicy chcą w ten sposób zainicjować wielką akcję promującą przesłanie papieża Franciszka o ludzkim braterstwie. Liczą, że pod dokumentem, który miałby proponować rozwiązanie konfliktów globalnych, uda się zebrać ponad 1 mld podpisów na całym świecie.
5 czerwca włoski kardynał Mauro Gambetti podczas konferencji prasowej zaznaczył, że celem inicjatywy jest upowszechnienie braterstwa. Słowo to ma rozbrzmiewać w nadchodzący weekend nie tylko na Placu św. Piotra, ale także w mediach społecznościowych. – Chcemy, aby od 10 czerwca stało się z czasem ono jednym z tych słów, które wpływają na kulturę i zwracają uwagę ludzkich serc na to, co istotne – oznajmił.
Kard. Gambetti, który jest nie tylko archiprezbiterem Bazyliki św. Piotra i Wikariuszem Generalnym Państwa Watykańskiego, ale także prezesem Fabryki św. Piotra. Jest głównym organizatorem wydarzenia noszącego tytuł: „Not Alone”, które odbędzie się w sobotę 10 czerwca.
Wesprzyj nas już teraz!
Jest ono inspirowane encykliką „Fratelli tutti” i współorganizowane przez Fundację Fratelli Tutti, kilka dykasterii, w tym dykasterie ds. komunikacji, integralnego rozwoju człowieka, dialogu międzyreligijnego, kultury i edukacji oraz Kościołów wschodnich, a także przez Sekretariat Stanu Watykanu. Wspiera je szereg organizacji ekologicznych i prywatne korporacje np. FIAT.
W sobotę rano sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin i jego zastępca arcybiskup Wenezueli Edgar Peῆa Parra spotkają się z 30 laureatami Nagrody Nobla, którzy przygotują dokument o „Powszechnym braterstwie ludzkim”. Wieczorem ma go podpisać papież Franciszek.
Wśród laureatów są m.in. iracka jazydka Nadia Murad; były prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos; irańska działaczka na rzecz praw człowieka Shirin Ebadi; były prezydent Kostaryki Oscar Arias Sánchez, czy były prezydent Polski Lech Wałęsa.
W wydarzeniu wezmą udział młodzi ludzie, przedstawiciele organizacji pozarządowych zaangażowanych w ekologizm, transport statkami migrantów z Afryki itp. Będzie delegacja młodzieży z Rosji i Ukrainy, by propagować „kulturę braterstwa, pokoju i dialogu poprzez widoczne okazywanie jedności w różnorodności”.
Od rana przewidziano pracę w pięciu grupach roboczych: laureaci Nagrody Nobla, działacze na rzecz środowiska, szkoły, osoby bezbronne i liderzy stowarzyszeń. Te grupy nakreślą „ścieżki komunii” w swoich obszarach.
Wieczorem uczestnicy spotkają się na oficjalnym programie, który będzie transmitowany przez telewizję RAI. Obejmie występy różnych artystów, cyrkowców, muzyków i wykonawców, w tym Andrei Bocellego.
Oprócz tego przewidziano prelekcje przedstawicieli różnych stowarzyszeń zajmujących się „prawami człowieka i środowiska”, przedsiębiorców, którzy mają dyskutować, jak zaangażować ludzi w procesy globalizacyjne i budowanie globalnej „kultury braterstwa” zgodnie z wizją papieża Franciszka.
Transmisja ma trafić między innymi do krajów afrykańskich, Argentyny, Japonii, Peru i Jerozolimy. Będzie łączenie z migrantami przewożonymi przez Morze Jońskie do południowych Włoch.
Zwieńczeniem wydarzenia będzie spotkanie z papieżem Franciszkiem, który ma przybyć około godziny 18:00, wysłuchać prezentacji tego, co uczestnicy grup roboczych opracowali. Papież wygłosi przemówienie i złoży podpis pod dokumentem Noblistów.
Kard. Gambetti wskazał, że Watykan będzie chciał zebrać 1 mld podpisów i ludzie będą musieli się opowiedzieć, czy są braćmi i siostrami, czy też wrogami. – Każdy musi wybrać, po której stronie stanąć. Wszyscy, którzy po 10 czerwca podpiszą deklarację, będą częścią tego świata, który chce budować braterstwo – oznajmił.
Papież ma się także zapoznać z filmem ilustrującym koncepcję braterstwa osób najbardziej wrażliwych i zmarginalizowanych w społeczeństwie.
Sobotnie obchody będą obfitować w wiele symbolicznych treści i gestów. Uczestnicy otrzymają w prezencie grudkę ziemi i różne nasiona do sadzenia, co ma symbolizować zaangażowanie na rzecz wzrostu i ochrony ludzkiego braterstwa.
Gambetti wskazał, że bez względu na różnice antropologiczne, kulturowe, społeczne, etniczne i religijne, trzeba zbudować jedną globalną wspólnotę.
W wydarzeniu weźmie udział Filippo Grandi, Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, który w poniedziałek uczestniczył w konferencji watykańskiej. Grandi wyraził nadzieję na zainicjowanie „wzmocnionej solidarności z ponad 103 milionami przesiedleńców i uchodźców wciąż poszukujących ochrony”.
Kard. Gambetti podkreślił potrzebę kultywowania jedności i wspólnoty w świecie, który jest coraz bardziej podzielony, plemienny i izolowany za pośrednictwem mediów społecznościowych.
W inicjatywę zaangażował się również włoski kardynał Matteo Zuppi, który przebywał z misją pokojową w Kijowie w dniach 5-6 czerwca. Miał on przybliżyć misję braterstwa ukraińskiemu przywódcy.
Celem sobotniego wydarzenia będzie – zgodnie z intencją Stolicy Apostolskiej – „nakreślenie horyzontu, w którym możemy spotkać się i ponownie zrozumieć świat, globalizację, z dynamiką sprzyjającą wzrostowi wszystkich i harmonii między narodami w sferze gospodarki, sprawiedliwości, polityki i środowiska”.
Źródło: cruxnow.com, humandevelopment.va
AS
AKTUALIZACJA:
Wszystkie papieskie audiencje zostały odwołane do 18 czerwca jako środek ostrożności – poinformował dziennikarzy rzecznik Stolicy Apostolskiej – Matteo Bruni.
Jak informują włoskie media operacja Ojca Świętego rozpoczęta się około godziny 16.00 . Może potrwać od 2 do 3 godzin. Następnie trzeba oczekiwać na przebudzenie papieża ze znieczulenia ogólnego, któremu został poddany. Być może Ojciec Święty poprowadzi w niedzielę modlitwę „Anioł Pański” z kliniki Gemelii.