3 lipca 2021

10 rzeczy, których NIE WOLNO lub TRZEBA robić w internecie

(zdjęcie ilustracyjne Pixabay)

Życie we współczesnym świecie bez internetu jest niemal niemożliwe. Nic w tym złego, pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad etycznych. Przedstawiamy 10 punktów, na które – jako internauci – powinniśmy zwracać uwagę.

  1. Wstrzymaj się od wulgarnych i obraźliwych komentarzy. To, że ktoś ma odmienne zdanie niż ty nie znaczy, że jest głupi, nie kocha Polski, albo pracuje jako płatny troll. Choć oczywiście może i tak się zdarzyć.
  2. Weryfikuj źródła. Nie powtarzaj treści ze źródeł niewiarygodnych albo w ogóle niezweryfikowanych.
  3. Uważaj na to, co piszesz czy publikujesz. Nawet osoby z pierwszych stron gazet i politycy są ludźmi. Co za tym idzie również ich obowiązuje ochrona wynikająca z VIII Przykazania Dekalogu (nie mów fałszywego świadectwa).
  4. Nie ściągaj nielegalnie filmów, książek czy innych dzieł sztuki z sieci. Ktoś włożył w nie pracę i czas, a musi utrzymać siebie, a często również rodzinę.
  5. Nie rozpowszechniaj cudzych treści. Jako dziennikarz, bloger czy komentator podlegasz przepisom o własności intelektualnej. Zapoznaj się z przepisami dotyczącymi prawa cytatu, podawaj źródła do wypowiedzi.
  6. Nie trwoń czasu. W internecie, a zwłaszcza w mediach społecznościowych można łatwo utknąć oglądając bezproduktywnie filmiki czy wdając się w bezsensowne spory, w których nie chodzi o prawdę, a o poniżenie dyskutanta. Czas jest dobrem rzadkim – wykorzystaj go z sensem. I z tego będziesz rozliczony, gdy nastanie Twoja godzina.
  7. Uważaj co oglądasz. Nie jest to moralnie bez znaczenia. Pamiętaj o pięknej cnocie skromności – co się widziało już się nie odwidzi.
  8. Nie wspieraj sił antychrześcijańskich. Subskrypcje czy kupowanie produktów firm związanych z antychrześcijańską rewolucją daje im środki na kontynuację tej agendy.
  9. Nie obrażaj duchownych – podczas pisania w internecie można łatwo pójść o krok za daleko. Nie szakluj bezmyślnie papieża, biskupów, księży. Bądź kulturalny pisząc o świeckich piastujących ważne urzędy – w ten sposób będziesz naśladować pierwszych chrześcijan szanujących nawet pogańskiego cesarza.
  10. Zachowaj pokorę. Dziś podstawowe informacje są w zasięgu ręki, lecz świat jest bardziej skomplikowany niż kiedykolwiek. Staraj się zapoznawać z informacjami z różnych źródeł, nie ograniczaj się do jednego medium, nie traktuj jego opinii na sprawy polityczne czy społeczne jak prawdy objawionej. To dzięki pokorze rozwiniesz swą mądrość!

Marcin Jendrzejczak 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 461 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram