28 czerwca 2013

100 dni pontyfikatu papieża Franciszka stało się okazją do podsumowań, ujawniających przy okazji skalę medialnych oczekiwań dotyczących zmian w funkcjonowaniu rzymskiej kurii jak i całego Kościoła. Jak twierdzi włoski watykanista, Andrea Tornielli, tymczasem zmiany wydają się o wiele mniejsze niż te, które miały miejsce po podobnym okresie posługi Benedykta XVI.

Wyraźnie można zauważyć próby pierwszej krytyki i zaszufladkowania nowego papieża jako kościelnego „liberała” lub „konserwatystę” – pisze Andrea Tornielli. W trakcie pierwszych 100 dni pontyfikatu Benedykt XVI wyznaczył William Levadę na swojego następcę na stanowisku prefekta Kongregacji Doktryny Wiary, papież Franciszek nominował Mario Aurelio Poliego na metropolitę Buenos Aires. Benedykt XVI mianował sekretarza poprzedniego papieża, kard. Stanisława Dziwisza, metropolitą krakowskim, odsuwając go tym samym od rzymskiej kurii.

Wesprzyj nas już teraz!

Benedykt XVI w tym samym okresie nominował kard. Angelo Sodano jako Sekretarza Stanu potwierdzając przy tym, że inni hierarchowie kierować będą swoimi dykasteriami aż do wydania nowych decyzji. Nominacje na stanowiska sekretarzy poszczególnych kongregacji zostały potwierdzone na okres kolejnych pięciu lat.

Zarządzenia Franciszka nie idą tak daleko: papież wyjaśnił, iż jego wolą jest, by duchowni zajmujący kierownicze stanowiska tymczasowo kontynuowali pracę. Stanowisko sekretarza stanu, zajmowane aktualnie przez kard. Tarcisio Bertone, otacza atmosfera napięcia i wyczekiwania, wzmacnianego przez głosy mówiące o konieczności głębokiej reformy. Nazwisko jego następcy pozostaje nieznane.

Jedną z niewielu zasadniczych zmian jest zwyczaj papieża Franciszka celebrowania porannych Mszy świętych w kaplicy Domu św. Marty. Andrea Tornielli zauważa, że niektórzy komentatorzy dostrzegają brak teologicznej głębi tych kazań, choć równocześnie, ukazują one program papieża. Nowy charakter miała seria osobistych wypowiedzi dotyczących między innymi roli miłosierdzia, potępienia karierowiczostwa i redukcji Kościoła do zupełnie świeckiej organizacji. W taki też sposób zaprezentował inny aspekt realizowanego programu sięgnięcia do osób znajdujących się na „geograficznych i egzystencjalnych peryferiach”. Osobisty styl papieża Franciszka, ukazującego się bez ochrony, spędzającego czas razem wśród wiernych zgromadzonych, rozmawiającego z dziećmi i chorymi tworzy obraz różny od „klasycznego” wizerunku biskupa – zauważa włoski watykanista.

Równocześnie po 100 dniach nowego pontyfikatu papież Franciszek spotkał się z krytyką, w tym także ze strony przedstawicieli kurii. Zarzuty dotyczą stylu działania zbliżonego do zwykłego parafialnego księdza, zbyt częstych wypowiedzi i „desakralizacji postaci papieża”. „Po 100 dniach od wyboru Bergoglio na Stolicę Piotrową jasne jest, że zmieniła się publiczna percepcja. Po latach koncentracji na skandalach wokół Watykanu, uwaga mediów jest teraz skoncentrowana na poczuciu zmiany, jakie reprezentuje argentyński papież” – twierdzi Tornielli.

źródło: vaticaninsider.lastampa.it

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram