Tylko ludzie wewnętrznie wolni są zdolni budować prawdziwą wolność Narodu – mówił na Jasnej Górze kard. Zenon Grocholewski. Były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej przewodniczył Mszy św. dla około 100 tys. uczestników 27. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. W roku stulecia odzyskania niepodległości modlitwa była dziękczynieniem za wolną Polskę i błaganiem o jej trwanie przy Chrystusie. Pielgrzymów pozdrowił papież Franciszek.
Kard. Grocholewski podkreślał w homilii, że prawdziwa wolność kształtuje się w sercu człowieka i nie zależy od warunków zewnętrznych a skuteczne realizowanie wolności musi łączyć się z urzeczywistnianiem wartości oraz z przylgnięciem do prawdy a szczytem realizowania wolności jest miłość.
Wesprzyj nas już teraz!
Kaznodzieja przypomniał, że u Pani Jasnogórskiej zawsze byliśmy budowniczymi naszej wolności i dlatego modlił się: „Maryjo dana ku obronie narodu polskiego pomóż nam, pomóż każdemu Polakowi wyzwolić się z niewoli pychy, egoizmu, chciwości, pijaństwa, zmysłowości, z niewoli zazdrości, nienawiści, pieniactwa”.
Gość z Watykanu prosił za polskie media, by nie były w służbie kłamstwa, zniewalania i deprawowania sumień. Prosił, by w naszym kraju szanowano podstawowe prawo każdego człowieka do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, by nie zabijano nienarodzonych dzieci, by rodziny stawały się coraz bardziej duchowo zdrowe i silne Bogiem, bo od nich wiele zależy, by respektowano fundamentalne prawo rodziców do wychowania swoich dzieci zgodnie z ich sumieniem, by w naszym kraju nie gorszono maluczkich, nie deprawowano sumień dzieci i młodzieży.
Kard. Grocholewski przypomniał, że „zniewolenie pijaństwem, chęcią władzy czy pieniędzy pozbawia człowieka panowania nad sobą, uniemożliwia mu budowanie dobra i przyczynia się do powiększenia zła w świecie”. Zauważył, że nietrudno dostrzec dziś w naszym kraju zło powodowane zniewoleniem w dziedzinie moralnej, ale „najgorszym jest fakt, że często broni się tego zniewolenia moralnego jako czegoś dobrego, jako prawa subiektywnego, faworyzuje się je, a to nie jest droga do budowania dobra, do rzeczywistego szczęścia, do prawdziwego postępu”.
Kaznodzieja podkreślał, że od wolności osobistej, wolności od uzależnień i właściwego używania tej wolności, zależy potem wolność narodu. Przypomniał, że „zniewolenie, czyli upadek moralny obywateli i zły użytek wolności często były powodem utraty wolności przez nasz kraj i elementem w każdym czasie osłabiającym naszą Ojczyznę oraz jej prawdziwy postęp”. Za św. Janem Pawłem II zauważył, że „tutaj, w Częstochowie, też nauczyliśmy się tej podstawowej prawdy o wolności narodu: naród ginie, gdy znieprawia swojego ducha – naród rośnie, gdy duch jego coraz bardziej się oczyszcza; tego żadne siły zewnętrzne nie zdołają zniszczyć”.
Kard. Grocholewski przypomniał także, że „wolność jest wielkim dobrem wówczas, kiedy umiemy świadome jej używać do tego wszystkiego co jest prawdziwym dobrem, a warunkiem jej autentyczności jest wymaganie rzetelnego stosunku do całej prawdy o człowieku i o świecie”.
– Nie można być prawdziwie wolnym bez rzetelnego i głębokiego stosunku do wartości a realizacja wartości kosztuje Toteż św. Jan Paweł II wołał „Nie ulegajcie słabościom! Nie dajcie się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężajcie” – mówił kaznodzieja.
Wolność – jak zauważył gość z Watykanu – to delikatna rzecz, którą można łatwo stracić, zwłaszcza w specyficznych okolicznościach współczesnego świata. Św. Jan Paweł II przestrzega, że może się ona przerodzić w swawolę omamiającą człowieka pozorem „złotej wolności”, może stać się zaczynem różnorodnych „niewoli” człowieka, ludzi, społeczeństw. Stąd tak ważną rzeczą jest czujność, tak ważną jest rzeczą mierzenie się z wolnością u boku Pani Jasnogórskiej.
Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja przebiega pod hasłem: Polska miłością wskrzeszona.
O. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, przypominał o konieczności narodowej pamięci i tożsamości. – Trzeba mieć pamięć, kto nie pamięta przeszłości nie ma przyszłości i trzeba mieć tożsamość, jesteśmy katolikami i jesteśmy Polakami – mówił redemptorysta przed rozpoczęciem Mszy św.
Przez prawie 27 lat ewangelizacyjnej posługi przy Radiu Maryja wyrosły różne dzieła. Najnowszym jest tworzące się właśnie Muzeum Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość”.
W pielgrzymce uczestniczył premier RP Mateusz Morawiecki i kilku ministrów. Obecni byli przedstawiciele kancelarii prezydenta RP Andrzeja Dudy. List do uczestników spotkania wystosował polski prezydent i prezes PiS Jarosław Kaczyński.
– Pozdrawiam wiernych z Polski, ze szczególną myślą o uczestnikach wielkiej corocznej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do sanktuarium częstochowskiego – powiedział z kolei papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie.
Eucharystię na jasnogórskim Szczycie celebrowało kilku biskupów w tym bp Tadeusz Bronakowski, który mówił o Narodowym Programie Trzeźwości.
Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 roku, w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycje docierały tylko do słuchaczy w Toruniu, Bydgoszczy i okolicznych miejscowości. Obecnie fale Radia Maryja przekraczają granice oceanu, co jest ważne dla Polonii. Poprzez Internet i nadawanie satelitarne radio słyszalne jest praktycznie na całym świecie.
KAI
MWł