18 stycznia 2023

12 latka śmiertelną ofiarą mediów społecznościowych? Katolicki duchowny ostrzega przed wirtualizacją!

(fot. Pixabay)

Nierozsądne wyzwanie w hiszpańskim internecie mogło zebrać tragiczne żniwo. Według relacji krewnych zmarłej niedawno z powodu uduszenia argentyńskiej 12 latki, powodem zgonu dziewczyny był udział w zabawie popularyzowanej wśród młodzieży za pomocą mediów społecznościowych. Do smutnego wydarzenia odniósł się katolicki duchowny, zwracając uwagę na problem zagubienia młodych w mediach społecznościowych i wskazując na potrzebę wsparcia młodzieży w budowie asertywności wobec niebezpiecznych treści.

12 letnia Milagros zmarła w zeszły piątek, a moment swojej śmierci zarejestrowała kamerą w telefonie komórkowym. Jak stwierdziły służby prowadzącego dochodzenie, nastolatka poniosła śmierć z powodu obrażeń mechanicznych doznanych przy powieszeniu. Według orzeczenia organów ścigania, nie ma śladów ingerencji osoby trzeciej, wobec czego najprawdopodobniej młoda kobieta dobrowolnie odebrała sobie życie.

Obecnie urządzenie, którym argentyńska dziewczyna nagrała całą swoją śmierć znajduje się w rękach służb. Trwa dochodzenie, które ma ustalić ostateczne motywacje wstrząsającego czynu.

Wesprzyj nas już teraz!

Początkowo, zgodnie z relacją rodziny, tragiczny zgon powiązano z wyzwaniem „Blackout Challenge” w medium społecznościowym TikTok, zachęcającym młodych do wstrzymywania oddechu do momentu utraty przytomności i udostępniania relacji z mało rozsądnej zabawy w internecie. Obecnie hipotezę o takiej przyczynie śmierci dziewczyny weryfikuje policja.

Ciotka zmarłej poinformowała opinię publiczna o rozmowie wideo zmarłej Milagros z koleżankami, które miały ją namawiać do wzięcia udziału w wydarzeniu, by, jak wyjaśniała, przestrzec przed podobnym niebezpieczeństwem inne rodziny i ich dzieci.

Do sprawy odniósł się południowo- amerykański dominikanin O. Leonardo Bonnin, posługujący w archidiecezji Parany. Zdaniem duchownego ważne jest, by tragiczna historia zmarłej „uderzyła” odbiorców i nie została odebrana jako „kolejna wiadomość”. Kaplan wskazywał, że nie należy ulec pokusie ambiwalencji wobec kolejnych osiągnieć technicznych, takich jak telefony komórkowe, czy media społecznościowe i trafnie oceniać ich przydatność, a z drugiej strony dostrzegać zagrożenia i umieć im zapobiegać.

– Czy to właściwie, że dzieci posiadają własne telefony komórkowe? Czy są gotowe do interakcji w sieciach społecznościowych? Czy to właściwe, że używają ich bez kontroli i towarzystwa? – pytał dominikanin odnosząc się do tragicznego zdarzenia.

Kaznodzieja wskazał, że wielu młodych jest szczególnie podatnych na zagrożenia i negatywny wpływ rówieśników z powodu potrzeby dopasowania się do innych. Często, jak ostrzegał, dojrzewającym brakuje samodzielności i asertywności, by odmówić udziału w niebezpiecznych praktykach, jak zażywaniu substancji psychoaktywnych, czy ryzykownych zabawach.

Jak wskazywał O. Bonnin, rolą dorosłych jest zadbanie o wychowanie i psychiczną gotowość dzieci do korzystania z mediów społecznościowych. Zadaniem rodziców jest praca nad „solidną samooceną opartą na samopoznaniu i odkrywaniu własnych wartości i przymiotów” u ich podopiecznych.

Źródlo: catholicnewsagency.com

FA

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(11)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram