Spośród wszystkich kościelnych krytyków socjalistycznej utopii najsłynniejszym zdecydowanie pozostaje papież Leon XIII. Zmarły 120 lat temu Ojciec Święty w znanej encyklice „Rerum Novarum” podkreślał zagrożenia związane z promocją marksitowskiej ideologii i sformował zręby katolickiej nauki społecznej.
Jednak sprzeciw wobec postulatów socjalistów to nie jedyna walka, jaką podjął podczas swojego pontyfikatu papież Pecci. Autor słynnej modlitwy do Św. Michała Archanioła odważnie przeciwstawiał się innym zgubnym tendencjom ideologicznym, w tym postulatowi laicyzacji państwa. W znakomitym dokumencie „Immortale Dei” Leon XIII wyłożył podstawy chrześcijańskiej wizji państwa, dosadnie pokazując, dlaczego utrata pierwszorzędnego znaczenia religii w życiu publicznym oznaczać musi fatalne konsekwencje dla poddającej się sekularyzacji wspólnoty.
Z postacią wybitnego Ojca Świętego wiąże się powstanie często odmawianego egzorcyzmu prostego do Św. Michała Archanioła. Leon XIII miał napisać ją po osobistej wizji podczas odprawianej przez siebie Eucharystii 13 października 1884 r. Usłyszał wówczas głos Jezusa oraz głos szatana. W rozmowie Pan udzielił złemu duchowi pozwolenia na próbę zniszczenia Kościoła w ciągu około 100 lat, podkreślając, że ostatecznie i tak wspólnota ludzi z Bogiem zwycięży, a bramy piekielne nie zdołają jej przemóc. Następnie papież ujrzał atak demonów na wiernych, a wreszcie św. Michała i jego aniołów przeganiających napastników, gdy ludzie skierowali do wodza wojsk niebieskich swoje modlitwy. Zaraz po tym widzeniu Leon XIII ułożył tekst wezwania i zarekomendował, by modlono się nim w intencji obrony Kościoła przed błędami.
Kompleksowo postać Leona XIII opisał na antenie PCh24. tv prof. Marek Kornat. W rocznicę śmierci Ojca Świętego zachęcamy do zapoznania się z tym pouczającym materiałem.
KAI/ oprac. FA