21 lipca 2022

13 mld zł. Tyle przyniesie skarbowi państwa konfiskata rosyjskich majątków

(fot. flickr.com/ Narodowy Bank Polski)

Konfiskata rosyjskich majątków w Polsce ma według szacunków pozwolić na przejęcie dóbr wartych łącznie 13 miliardów złotych. Lista podmiotów, wspierających inwazję na Ukrainę, których aktywa będą zamrażane, liczy 15 osób i 34 firmy.

Ustawa sankcyjna umożliwiła zajęcie mienia osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście MSWiA. Są na niej zamieszczani Ci, którzy wspierają rosyjską agresję na Ukrainie lub represje polityczne w Rosji i na Białorusi.

– Według danych Krajowej Administracji Skarbowej, wykorzystanie mechanizmów zawartych w ustawie pozwoliło na zamrożenie aktywów w wysokości około 13 miliardów złotych – poinformował podczas środowej wizyty w Senacie wiceszef MSWiA, Paweł Szafernaker.

Wesprzyj nas już teraz!

Listę sankcyjną resort opublikował pod koniec kwietnia. Obecnie jest na niej 49 pozycji: 15 osób i 34 firmy. W czerwcu z zestawienia wykreślono jedną osobę i jedną spółkę po tym, gdy objęto je takimi samymi działaniami w ramach całej UE. Zgodnie z ustawą, polskie ograniczenia nie mogą powielać tych unijnych.

Szefernaker przekazał w środę, że dotychczas osiem podmiotów złożyło wnioski do ministerstwa o wykreślenie ich z dokumentu. Wszystkie zostały rozpatrzone negatywnie. Cztery osoby i czternaście firm objętych sankcjami zaskarżyło decyzję o wpisie na listę do sądu. Postępowania w tych sprawach toczą się przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie.

Wiceminister o efektach ustawy sankcyjnej mówił podczas senackich prac nad nowelizacją tej regulacji. Jak podkreślił, kluczowym znaczeniem noweli jest utrzymanie miejsc pracy i ciągłości usług świadczonych przez podmioty objęte sankcjami przy jednoczesnym uniemożliwieniu finansowania działań reżimów Rosji i Białorusi.

Nowela ustawy sankcyjnej – czyli ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego – i ustawy o KAS, którą Sejm uchwalił 7 lipca, stworzy możliwość powołania tymczasowego zarządu przymusowego w podmiotach, którym zamrożono środki finansowe, fundusze i zasoby gospodarcze, w celu ich zbycia lub przejęcia na rzecz Skarbu Państwa. Przejęcie będzie następować za odszkodowaniem, jednak środki z tego tytułu również będą zamrażane.

(PAP)/ oprac. FA

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram