Na wniosek grupy posłów, głównie prawej strony sceny politycznej, w Sejmie ruszyły prace nad projektem ustawy ustanawiającej dzień 14 kwietnia „Świętem Chrztu Polski”. Dzień ten ma być świętem państwowym, poświęconym „narodowej refleksji nad dziedzictwem naszych ojców”.
Za projektem stoi grupa posłów: Kukiz15, WiS, Republikanie, PiS, niezależnych i N. Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Jan Klawiter, jedyny reprezentant Prawicy Rzeczypospolitej w parlamencie. Projekt już został skierowany do zaopiniowania przez Biuro Analiz Sejmowych oraz Biuro Legislacyjne Sejmu.
Wesprzyj nas już teraz!
Projekt zakłada, że na 14 kwietnia przypadać będzie państwowe „Święto Chrztu Polski”. „Jest to dzień narodowej refleksji nad dziedzictwem naszych ojców, nad odpowiedzialnością wszelkich władz państwowych, wszystkich obywateli i każdego z osobna za naszą Ojczyznę, za jej przyszłość i pomyślność. Święto to powinno służyć inspiracji do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego” – czytamy w projekcie ustawy.
Projektodawcy w dokumencie zaznaczają, że ustanowienie święta państwowego ma na celu „upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 roku”. I jest potrzebne nie tylko „zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny”, ale też „znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”.
W uzasadnieniu projektu posłowie podkreślili, że Chrzest Polski to „kluczowe wydarzenie w dziejach naszego Narodu i Państwa”, a poza wymiarem religijnym miał on również „wymiar strategiczny i polityczny”. „Dzięki niemu nasza Ojczyzna dołączyła do rodziny narodów europejskich, do kręgu cywilizacji Zachodniej Europy. Bez tego wydarzenia trudno sobie wyobrazić naszą kulturę i tożsamość. Mimo że w roku 2016 obchodzimy jego 1050 rocznicę, niestety praktycznie jest on nieobecny w powszechnej świadomości naszego społeczeństwa” – czytamy.
Projekt nie przewiduje ponoszenia żadnych kosztów finansowych dla budżetu państwa, czy jednostek samorządu terytorialnego, a „zachęca jedynie obywateli polski do refleksji i wywieszenia w tym dniu flag białoczerwonych”. Z uzasadnienia można wnioskować zaś, że byłby to dzień wolny od pracy. „Ustanawianie świąt i dni wolnych od pracy należy do wyłącznych kompetencji krajów członkowskich i nie jest regulowane prawem Unii Europejskiej” – czytamy w uzasadnieniu.
Źródło: sejm.gov.pl
MA