Dzisiaj

14 lutego 2025 roku po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

(Zbigniew Goliński „Zbyszek” i Stanisław Sikorski „Bolek” podczas ćwiczeń na strzelnicy, lato 1944 r.; AAN, Akta Piotra Stachiewicz, sygn. 128.)

Złożeniem przez prezydenta Andrzeja Dudę wiązanek na grobach dowódców Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej na Wojskowych Powązkach oraz uroczystościami przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK zostanie uczczony obchodzony po raz pierwszy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.

Inicjatorem powstania tego święta państwowego był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Udało się wspólnie, bez żadnych sporów, zasypać lukę, która powstała w ostatnich latach. Przez 35 lat wolnej Polski dorobiliśmy się wielu bardzo ważnych świąt państwowych, także tych dotyczących polskiego oręża oraz żołnierzy walczących na różnych frontach II wojny światowej. Brakowało jednego dnia, w którym moglibyśmy uczcić Armię Krajową – największą podziemną armię polską i jedną z największych podziemnych armii europejskich – powiedział PAP szef Urzędu Lech Parell.

Wesprzyj nas już teraz!

Ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej została jednogłośnie przyjęta przez Sejm 9 stycznia. „W hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego” – głosi jej preambuła. Jednogłośnie poparł ją również Senat.

6 lutego ustawę o ustanowieniu tego święta podpisał prezydent Andrzej Duda. „To święto jest istotne. Obejmuje całe spektrum oraz oddaje szacunek wszystkim uczestnikom tamtej walki” – zaznaczył prezydent. Wskazał, że upamiętnia żołnierzy Armii Krajowej, którzy „w konspiracji pod okupacją niemiecką walczyli o odzyskanie niepodległości, o wolną i suwerenną Polskę”. Przypomniał również, że AK była największą podziemną armią w Europie w czasie II wojny światowej. „Była także elementem całej podziemnej struktury Polskiego Państwa Podziemnego” – dodał prezydent.

***

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Archiwum Akt Nowych zachęciło do korzystania z oryginalnych archiwaliów AK – liczy ono ok. 250 tys. dokumentów. Materiały te dostępne są w Czytelni Archiwum Akt Nowych oraz w sukcesywnie powiększanej części online – na portalu szukajwarchiwach.gov.pl i wystawach online na stronie AAN.

Archiwum Akt Nowych przypomniało, że we współpracy ze środowiskami kombatanckimi prowadzi poszukiwania archiwaliów AK, każdego roku uzupełniając zasób o nowe dokumenty. „Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej zwracamy się z apelem – Jeśli ktoś posiada archiwalia, które powinny stać się częścią zasobu AAN, zostać zabezpieczone i udostępnione badaczom, zachęcamy do kontaktu” – zaapelował AAN.

Dane kontaktowe: Archiwum Akt Nowych w Warszawie, ul. Hankiewicza 1, 02-103 Warszawa. Sekretariat – tel.: 22 58 93 100; e-mail: [email protected]

Źródło: PAP pap logo, AAN

Oprac. MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 78 852 zł cel: 500 000 zł
16%
wybierz kwotę:
Wspieram