30 grudnia 2022

18 misjonarzy zamordowanych w dobiegającym końca roku. Jest raport watykańskiej instytucji

(Fot. Pixabay)

Do 30 grudnia br. na świecie zginęło 18 misjonarzy i misjonarek, w tym 12 księży diecezjalnych i zakonnych, 1 brat zakonny, 3 siostry oraz po jednym seminarzyście i osobie świeckiej. Dane te ogłosiła watykańska agencja misyjna Fides. Jest to najniższa liczba zabitych ludzi Kościoła od 10 lat – w 2012 odnotowano 13 tego rodzaju przypadków.

Podobnie jak w ubiegłym roku najwięcej ofiar Kościół poniósł w Afryce: 9 osób – 7 księży i 2 siostry zakonne, następnie w Ameryce Łacińskiej: 8 zamordowanych – 4 kapłanów oraz po jednym bracie zakonnym, seminarzyście, świeckim i siostrze zakonnej i w Azji – w Wietnamie zginął jeden kapłan. W latach 2011-20 (z przerwami) na pierwszym miejscu pod względem liczby zabitych znajdowała się Ameryka Łacińska – tylko w latach 2018, 2019 i 2021 więcej ofiar było w Afryce.

Zamieszczając swój doroczny raport o zabitych misjonarzach agencja watykańska zaznaczyła, że chodzi nie tylko o misjonarzy w ścisłym znaczeniu tego słowa, a więc o tych duchownych i osoby konsekrowane, które posługują na misjach, ale w ogóle o wszystkich katolików zaangażowanych w jakikolwiek sposób w działalność duszpasterską, zmarłych w wyniku przemocy, niekoniecznie nawet z powodu wyznawanej wiary („in odium fidei”). Dlatego redakcja unika terminu „męczennicy” w jego podstawowym znaczeniu „świadkowie”, aby nie przesądzać istoty rzeczy, gdyby w przyszłości Kościół miał się wypowiedzieć na ten temat.

Najwięcej ludzi Kościoła zginęło w Meksyku i Nigerii – po 4, następnie w Demokratycznej Republice Konga – 3, w Hondurasie – 2 i po jednej osobie w Boliwii, na Haiti, w Mozambiku, Tanzanii i Wietnamie. Podobne wskaźniki dotyczą krajów pochodzenia zamordowanych misjonarzy z tą jednak różnicą, że dwie zabite siostry pochodziły z Włoch, a jeden kapłan z Malawi (zginął w Mozambiku).

Z danych Fides wynika ponadto, iż w latach 1980-89 straciło życie w wyniku przemocy 115 misjonarzy. Ale – jak przyznaje agencja – liczba ta obejmuje jedynie przypadki ujawnione i potwierdzone i w rzeczywistości ofiar było na pewno znacznie więcej. Z kolei w latach 1990-2000 odnotowano rekordowy wskaźnik 604 zamordowanych, co było spowodowane wieloma czynnikami nienotowanymi wcześniej, szczególnie ludobójczą wojną domową w Rwandzie, która pochłonęła co najmniej 248 ofiar, w tym 3 biskupów. I wreszcie od początku obecnego stulecia, czyli od 2001 do ub.r. zginęło 526 ludzi Kościoła.

KAI

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 299 440 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram