1 kwietnia 2014

2012 – rok największych napięć religijnych na świecie

(fot.ilco/sxc.hu)

Jak wynika z badań instytutu Pew Research Centre konflikty między społecznościami różnych wyznań oraz ograniczania praktyk religijnych nakładane na obywateli przez państwa osiągnęły apogeum w 2012 roku.

 

Według badaczy powodem wzrostu napięć na tle religijnym są upadki reżimów antyreligijnych i procesów globalizacyjnych.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W jednej trzeciej ze 198 krajów objętych badaniem, władze państwowe znacznie ograniczyły swobodę kultu. Wiele państw z powodu uprzedzeń religijnych pogrążonych jest w działaniach wojennych. W 2012 r. (ostatni rok objęty badaniem) odnotowano najwyższy od sześciu lat poziom wrogości religijnej.

 

Pew Research Centre podaje, że ogólny poziom wrogości religijnej zwiększył się w każdym regionie, z wyjątkiem obu Ameryk. Największych prześladowań doznają chrześcijanie ze strony muzułmanów.

 

Redakcja gazety „The Christian Science Monitor”, która opublikowała badania zasugerowała, że wielu teologów i niezależne analizy przygotowane w ciągu ostatnich kilku lat potwierdzają, iż „nietolerancja religijna postępuje”. Uczeni sugerują, że wynika ona z niestabilności politycznej i większego przenikania się wyznań religijnych.

 

Jeden z badaczy z Pew Research Center podkreśla, że ważne jest, aby pamiętać, iż ograniczenia i wojny religijne wpływają na wszystkich ludzi. – To nie jest sekciarski problem, czy kwestia polityczna. To sprawa, która dotyka nas wszystkich – konkluduje.

 

 

Źródło: Christian Science Monitor, AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 796 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram