„National Catholic Reporter” otrzymał 2,3 miliona dolarów, by odpowiednio zaprezentować postulaty zbuntowanych amerykańskich zakonnic. Środki na promocję katolickiego progresizmu podarowała Fundacja Conrada N. Hiltona.
Brad Myers, kierujący projektem ze strony fundacji, tłumaczy, że zbuntowane zakonnice znajdują się w centrum zainteresowania jego organizacji. – Chodzi o serwis internetowy poświęcony katolickim siostrom na całym świecie – ujawnił w rozmowie z Catholic News Agency. – Wstępnie skoncentrujemy się na problemach, z jakimi borykają się katolickie zakonnice w Stanach Zjednoczonych i Afryce. Docelowo mamy globalne ambicje – dodał. Jak zaznacza, fundacja, którą reprezentuje, nie zabiera stanowiska w sprawie konfliktu między tymi instytutami życia konsekrowanego a Kościołem.
Wesprzyj nas już teraz!
Już w 2011 roku Fundacja Conrada N. Hiltona ofiarowała 150 tysięcy dolarów podmiotom zrzeszonym w Konferencji Przełożonych Zakonów Żeńskich. Środki te miały zostać wykorzystane w celu planowania projektów podejmowanych przez zbuntowane siostry.
Gazeta „National Catholic Reporter” już po roku od jej powstania była oceniana jako tytuł zaangażowany w walkę z katolickim nauczaniem i moralnością. W roku 1968 biskup diecezji, na terenie której znajduje się redakcja, ostrzegał, że jej dziennikarze i publicyści prawdopodobnie byli wówczas winni herezji, zaciągając na siebie ekskomunikę mocą samego prawa. Gazeta sprzeciwiała się katolickiemu nauczaniu dotyczącemu antykoncepcji i aborcji. Hierarcha zarzucał jej także promowanie fałszywego rozumienia ekumenizmu, które prowadziło do upowszechnienia irenizmu, traktującego różnice w wyznawanej wierze jako nieistotne. „National Catholic Reporter” promował także kapłaństwo kobiet.
W 2013 roku biskup Robert Finn potwierdził stawiane zarzuty wskazując, że w ciągu ostatnich dekad linia gazety się nie zmieniła. Wezwał także do usunięcia z tytułu słowa „Catholic”. Do tej pory gazeta pozostawała jednym z najważniejszych promotorów Konferencji Przełożonych Zakonów Żeńskich. Redakcja odmawia jednak komentarza w sprawie otrzymanego wsparcia finansowego.
Autorzy strategii nakreślonej przez Fundację Conrada N. Hiltona twierdzą, że zakonnice przyczyniają się do rozwoju społecznego, kształcą studentów, solidaryzują się z uciemiężonymi walcząc o światowy pokój. W tej sytuacji fundacja chce wspierać ich formację, edukację i zdobywanie nowych doświadczeń kulturalnych. Dodatkowo program ma rozwijać ich edukację akademicką i podyplomową w zakresie teologii, pracy społecznej, edukacji, opieki zdrowotnej i zarządzania.
źródło: catholicnewsagency.com
mat