W kolegiacie świętokrzyskiej na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu dolnośląscy katolicy obchodzili ćwierćwiecze istnienia Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej. Na uroczystej Mszy świętej sprawowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego modlił się z nimi abp Józef Kupny, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
To jedno z najdłużej funkcjonujących duszpasterstw w Polsce, pielęgnujących przedsoborowy ryt Najświętszej Ofiary, nazywany popularnie trydenckim.
– Nie sposób zmierzyć działania łaski Bożej, która w ciągu 25 lat istnienia naszego duszpasterstwa poruszała serca najpiękniejszą rzeczą po tej stronie nieba, jaką jest sprawowanie Mszy św. w starym tradycyjnym rycie Kościoła. Liturgia właśnie dlatego jest piękna, że my sami nie jesteśmy jej aktorami, ale wkraczamy w coś większego od nas samych, co nas ogarnia i przejmuje na własność – mówi ks. Ireneusz Bakalarczyk, duszpasterz wiernych tradycji łacińskiej, który odprawił Mszę jubileuszową.
Wesprzyj nas już teraz!
Kościół wrocławski już od kard. Henryka Gulbinowicza, przez abp. Mariana Gołębiewskiego był otwarty na sprawowanie Mszy w klasycznej formie rytu rzymskiego. Ten kierunek kontynuuje abp Kupny. Duszpasterstwo Wiernych Tradycji Łacińskiej spotyka się regularnie w jednym z najpiękniejszych kościołów Wrocławia – kolegiacie świętokrzyskiej na Ostrowie Tumskim.
– Dziękujemy metropolicie wrocławskiemu za wielką życzliwość na sprawy tradycji łacińskiej w naszej archidiecezji – dodaje ks. Bakalarczyk.
Podczas jubileuszowej liturgii, w której uczestniczyło kilkaset osób, abp Józef Kupny udzielił zebranym pasterskiego błogosławieństwa, a także wygłosił Słowo Boże. Podziękował wszystkim, którzy angażują się poprzez swoje zdolności i talenty w budowanie tej wspólnoty.
– Żyjcie mocą Ewangelii, nie lękajcie się przemieniać tego świata, bo Chrystus jest z nami. Fundamentem skutecznej ewangelizacji jest osoba Jezusa, modlitwa i świadectwo. Jezus jest najważniejszy. Jesteśmy prawdziwymi ewangelizatorami, kiedy pozwalamy, aby On nas prowadził. Tak jak św. Piotr, który dał się prowadzić do pogan – mówił pasterz Kościoła wrocławskiego.
Biskup zachęcał wiernych tradycji łacińskiej nie zamykali się na innych, nie ulegali zniechęceniu, Namawiał do „otwartości” na tych, którzy myślą inaczej i świadczenia o Chrystusie w swoim środowisku.
Duszpasterstwo Wiernych Tradycji Łacińskiej powstało w trzecim w 1999 roku i w Polsce było trzecim miejscem z regularną celebracją Mszy w rycie trydenckim. Pozwolenia udzielił kard. Henryk Gulbinowicz, a wierni zbierali się w kościele pw. NMP na Piasku we Wrocławiu. Od niedawna modlą się w kościele pw. Świętego Krzyża.
KAI/oprac. FA