28 lutego 2024

364 miliony złotych na futurystyczną tarczę: Polska buduje elektroniczną zaporę na granicy z Białorusią!

(Fot. Adam Białosu)

Straż Graniczna zawarła umowy na realizację projektu budowy zabezpieczeń elektronicznych wzdłuż granicy państwowej z Białorusią, obejmujących rzeki Bug, Istoczankę i Świsłocz. Te lokalizacje są najczęściej wykorzystywane przez imigrantów do nielegalnego przekraczania granicy. Planowana instalacja elektronicznych barier rzecznych, o łącznej długości 214 kilometrów, ma zostać zrealizowana w ciągu roku. Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 364 mln złotych.

Mjr Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy Straży Granicznej, podkreśla, że priorytetem jest minimalizacja liczby osób nielegalnie przekraczających granicę. Dlatego też podjęto decyzję o budowie zapor elektronicznych, zwłaszcza w obliczu rosnącej liczby prób sforsowania granicy w okresie wiosennym. Inicjatywa ta obejmuje szczególnie tereny Puszczy Białowieskiej oraz okolice granicznych rzek, charakteryzujące się dzikim i niezamieszkanym terenem, co ułatwia nielegalne przekraczanie granicy.

Projekt zakłada budowę barier na dwóch głównych odcinkach. Pierwszy, dłuższy segment wzdłuż rzeki Bug (województwo lubelskie), będzie miał około 172 km długości i obejmować około 1800 słupów z kamerami, 4500 kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych, specjalne czujniki do wykrywania obiektów oraz około 200 km kabli zasilających i transmisyjnych. Centrum Nadzoru dla tego odcinka zostanie zlokalizowane w Komendzie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie.

Wesprzyj nas już teraz!

Drugi segment, na terenie województwa podlaskiego, będzie krótszy (ok. 47 km) i wyposażony w około 500 słupów z kamerami oraz 1000 kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych. Inwestycja przewiduje również rozbudowę istniejącego Centrum Nadzoru w Komendzie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku oraz utworzenie trzech nowych stanowisk nadzoru w placówkach Straży Granicznej.

Celem projektu jest stworzenie barier elektronicznych, których zasięg działania pokryje całą długość granicy z Białorusią na rzekach granicznych, eliminując strefy martwe i uwzględniając specyfikę terenu, wody powierzchniowe oraz roślinność. Projekt ten uzupełnia wcześniejsze inicjatywy, w tym budowę stalowej zapory o wysokości 5,5 m na długości 186 km granicy z Białorusią w 2022 roku, oraz systemu kamer i czujników na 206 km tej granicy, z wyłączeniem odcinków rzecznych.

Źródła: strazgraniczna.pl, radio.bialystok.pl

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(7)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 12 191 zł cel: 500 000 zł
2%
wybierz kwotę:
Wspieram