11 lipca 1943 doszło do krwawej kulminacji Ludobójstwa Polaków na Wołyniu i w Małopolsce wschodniej. W „krwawą niedzielę” szowiniści spod znaku OUN i UPA uderzyli na niemal 100 miejscowości z zimną krwią i niespotykanym okrucieństwem mordując zamieszkujących je Polaków. W 80 rocznicę tego wydarzenia hołd ofiarom złożyli przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej, tuż przy przejściu granicznym umieszczając około 50 krzyży. Działacze chcą, by skłaniały one do refleksji obywateli Ukrainy wkraczających na terytorium Rzeczpospolitej w poszukiwaniu wsparcia.
Dzisiaj w nocy Młodzież Wszechpolska, przy przejściu granicznym w Medyce ustawiła 50 drewnianych Krzyży, mających upamiętniać ofiary ludobójstwa, jakiego na polskim narodzie dopuściły się bandy ukraińskich szowinistów. Na każdym Krzyżu wypisana została nazwa jednej miejscowości i data konkretnej zbrodni. Organizatorzy podkreślają, że akcja będzie kontynuowana, z czasem dokładane będą kolejne Krzyże, upamiętniające kolejne z setek miejscowości, do czasu aż państwo ukraińskie umożliwi ekshumację i godny pochówek prochów naszych rodaków, opisuje przeprowadzoną z 10 na 11 lipca akcję biuro prasowe Młodzieży Wszechpolskiej.
Jak dodają aktywiści, powołując się na słowa prezesa organizacji Marcina Kowalskiego, skoro państwo polskie zawiodło, to na organizacjach społecznych ciąży obowiązek, aby nieustannie upominać się o prawo naszych rodaków do godnego pochówku. Przewodniczący młodzieżowej formacji ma nadzieję, że to miejsce będzie wyrzutem sumienia i przyczynkiem do refleksji dla przekraczających granicę obywateli Ukrainy, ponieważ (…) ich państwo nie dochowuje normy cywilizacyjnej, jaką jest prawo do godnego pochówku zmarłych.
Wesprzyj nas już teraz!
Przy przejściu granicznym w Medyce @MWszechpolska stworzyła symboliczny "cmentarz" upamiętniający ofiary ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej❗️
50 Krzyży, z nazwami miejsc i datami zbrodni❗️Oby te Krzyże, były dla 🇺🇦 wyrzutem sumienia i przyczynkiem do refleksji❗️ pic.twitter.com/f1CbJMlRrf
— Marcin Kowalski (@M_Kowalski__) July 11, 2023
Wyjaśniając przyczyny przygotowania upamiętnienia w przygranicznej medyce wszechpolacy zwracają uwagę, że to m.in. przez to przejście graniczne wkroczyły miliony ludzi, którzy szukali pomocy i schronienia w naszym kraju. Uzyskali tę pomoc, często w wymiarze dużo większym niż się spodziewali – tymczasem ich państwo nadal odmawia pomordowanym Polakom godnego pochówku.
Biuro Prasowe MW/ oprac. FA