Minęło 50 lat od opublikowania mszału promulgowanego przez błogosławionego Jana XXIII. Dekret Świętej Kongregacji Rytów został ogłoszony 23 czerwca 1962 roku, na kilka miesięcy przed rozpoczęciem Drugiego Soboru Watykańskiego.
Mszał Jana XXIII jest dziś używany przez tradycyjne wspólnoty i zgromadzenia kapłańskie, podlegające Komisji Ecclesia Dei. Benedykt XVI publikując motu proprio „Summorum Pontificum” określił, że mszał ogłoszony przez Piusa V i wydany w 1962 roku jest „nadzwyczajną formą Liturgii Kościoła”. Każdy kapłan zakonny bądź diecezjalny może celebrować używając „trydenckiego” Mszału, nie potrzebując na to zgody swojego ordynariusza, przełożonego zakonnego czy Stolicy Apostolskiej.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak tłumaczył Ojciec Święty w liście towarzyszącym motu proprio, ostatnia wersja Missale Romanum wydana przez Jana XXIII używana była w trakcie soboru i powinna być traktowana jako „nadzwyczajna forma” liturgii. Benedykt XVI wskazywał, że „ten Mszał nie został nigdy prawnie zniesiony i w konsekwencji, co do zasady, był zawsze dozwolony”.
Jak wskazują liturgiści, poza znanym powszechnie dodaniem wspomnienia Świętego Józefa w Kanonie Rzymskim, zmiany wprowadzone do kultu dotyczyły zasadniczo katolickiego kalendarza i uporządkowania rubryk, określających czynności kapłana sprawującego Najświętszą Ofiarę.
Źródło: rorate-caeli.blogspot.com
mat