28 maja 2021

Wielka konferencja inaugurująca unikatowy projekt – Collegium Intermarium [VIDEO]

Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbyła się w piątek międzynarodowa konferencja inaugurująca działalność Collegium Intermarium. To uniwersytet założony z inicjatywy Instytutu Ordo Iuris. Uczelnia będzie tworzyć przestrzeń wolności akademickiej – i to nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Podczas piątkowej konferencji głos zabierała plejada polityków, akademików i publicystów z Polski, krajów Międzymorza, państw Europy Zachodniej, Stanów Zjednoczonych oraz z wielu innych regionów. Rzecz otworzył rektor Collegium Intermarium, dr Tymoteusz Zych. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na kurczącą się przestrzeń wolności na uniwersytetach i konieczność zawalczenia o jej poszerzenie. Wskazał też na cel Collegium w postaci stania się kuźnią nowych elit, które będą odbudowywać Europę i przywracać najpierw Międzymorzu, a potem całej Europie i światu, klasyczne wartości. Po rektorze dr. Tymoteuszu Zychu głos zabrali między innymi ministrowie Zjednoczonej Prawicy, wicepremier Piotr Gliński i minister Przemysław Czarnek. Profesor Czarnek wskazał, że nowa uczelnia może być ostoją prawdy w świecie zalewanym przez ideologię neomarksizmu. Na konferencji odczytano też list premiera Mateusza Morawieckiego; szef rządu życzył Collegium Intermarium wielu sukcesów w poszerzaniu spektrum debaty uniwersyteckiej i wolności akademickiej.

Pierwszą część konferencji zakończyły debaty, w których udział wzięli doskonale znani czytelnikom PCh24.pl prof. David Engels z Instytutu Zachodniego, Rod Dreher, amerykański pisarz i publicysta czy francuska filozof Chantal Delsol. Zebrani debatowali o tym, czy w obecnej sytuacji da się jeszcze odbudować klasyczny ład i przywrócić cywilizacji chrześcijańskiej jej dawny blask. W dyskusji oprócz wymienionych uczestniczyli także prof. Marek Jan Chodakiewicz czy prof. Andrzej Zybertowicz.

Drugą część konferencji otworzyło przemówienie byłego prezydenta i premiera Czech, dr Václava Klausa. Polityk zwrócił uwagę na fundamentalne znaczenie takich inicjatyw, jak Collegium Intermarium, do wzmacniania potencjału Międzymorza. Na konieczność budowania nowych instytucji wolności w obliczu upadku starych zwracał uwagę dr Alejandro Chaufen, dyrektor zarządzający Action Institute z USA. Głos zabierały także osoby, które kierować będą kierunkami studiów na Collegium Intermarium, między innymi mec. Karolina Pawłowska, dr Filip Furman czy Tomasz Rowiński. 

Popołudniu odbyły się ponadto dwa panele dyskusyjne: o integracji gospodarczej i rozwoju regionalnym krajów Europy Środkowej oraz o dziedzictwie prawnym cywilizacji zachodniej we współczesnym świecie. Pierwszy z nich prowadził redaktor działu opinii amerykańskiego Newsweeka, Josh Hammer, drugi – redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”, Paweł Lisicki. W debatach brali udział politycy z Polski, jak choćby minister finansów Tadeusz Kościński czy wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, jak i z innych państw, czego przykłady to Światosław Jurasz, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy.

W całej konferencji szczególnie silny był udział Węgrów. Na Krakowskim Przedmieściu pojawili się zarówno węgierscy politycy i prawnicy, jak i akademicy i publicyści z tego kraju. Można wśród nich wymienić Gergely’ego Gulyása z węgierskiej Rady Ministrów, Istana Kovacsa, dyrektora strategicznego Centrum Praw Podstawowych na Węgrzech czy dyrektor ds. międzynarodowych w Collegium Macieja Korwina, Dorę Szűcs.

Uwagę zebranych przykuwały też wystąpienia Lady Caroline Cox, członka Brytyjskiej Izby Lordów czy szwedzkiej księżnej prof. Ingrid Detter de Frankopan, która na Collegium Intermarium kierować będzie katedrą Prawa Międzynarodowego.

Konferencję zamknęło wystąpienie prezesa Instytutu Ordo Iuris, mec. Jerzego Kwaśniewskiego. Mec. Kwaśniewski podkreślił przełomowość i nowatorstwo akademii Collegium Intermarium, wyrażając nadzieję na to, że uczelnia stanie się zarzewiem realnej odnowy klasycznego myślenia i osią silnej i trwałej współpracy państw Międzymorza.

Pach

 

VIDEO RELACJA Z WYDARZENIA:

 

Prawniczy think tank, broniący tradycyjnych wartości, rodziny i życia, od samego początku jest na celowniku lewicowych polityków i liberalnych komentatorów i mediów. Hejt i nienawiść wylewająca się na Instytut, przekroczyły dawno wszelkie granice. A jaka jest prawda?

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram