10 marca 1959 r. zmarł Kazimierz Grenda, szef Komendy Głównej Szarych Szeregów i łódzkiego Zrzeszenia WiN, znany pod pseudonimami ps. „Granica”, „Gruda”, „Marek”. Skazany na karę śmierci organizator antykomunistycznego podziemia.
Urodzony w 1906 r. Grenda od najmłodszych lat działał w harcerstwie. Od 1932 r., kiedy to został komendantem Hufca ZHP Poznań-Powiat. Funkcję tę pełnił aż do wybuchu wojny. We wrześniu 1939 r. przeniósł się do Warszawy gdzie zaczął służbę w „Pasiece” – Komendzie Głównej Szarych Szeregów. Po śmierci hm. Edwarda Zürna 23 sierpnia 1944 r. został mianowany szefem Komendy Głównej Szarych Szeregów. Szefował jej aż do rozwiązania organizacji.
Wesprzyj nas już teraz!
Po wojnie przybył do Łodzi, gdzie szybko zaangażował się w organizowanie zbrojnego powstania antykomunistycznego. Najpierw zaangażował się w działania organizacji „NIE”, później Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. Gdy zaczęto tworzyć Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, Grenda został wyznaczony do zorganizowania jego struktur w okręgu łódzkim. Skompletował skład zarządu oraz powołał i obsadził dowództwo sześciu obwodów Pabianice, Łowicz, Koluszki, Radomsko, Tomaszów Mazowiecki, Zduńska Wola.
W listopadzie 1946 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy łódzkiego UB. Dwa miesiące później rozpoczęto typowy dla tamtych czasów pokazowy proces. Grenda usłyszał zarzut dążenia do usunięcia przemocą organów władzy zwierzchniej narodu oraz zmiany przemocą ustroju państwa polskiego. Sędzia ochoczo przychylił się do prośby prokuratora i wydał wyrok śmierci.
NSW zmienił jednak kwalifikację czynów i zasądził karę 15 lat pozbawienia wolności, pozbawienie praw publicznych i obywatelskich na 5 lat. W wyniku amnestii Grenda wyszedł z więzienia w 1956 r. – warunkowo. Podczas odbywanego w dramatycznych warunkach wyroku dwukrotnie przeszedł zawał serca. Mury więzienia opuścił w ciężkim stanie zdrowia. Zmarł 10 marca 1959 r.
25 maja 1994 Prezydent RP Lech Wałęsa odznaczył Kazimierza Grendę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
kra