Po wyemitowaniu 6 marca 2023 roku przez tvn24 audycji pt. „Bielmo. Franciszkańska 3” (cykl „Czarno na białym”), do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęła rekordowa liczba skarg. Na audycji nie pozostawiono suchej nitki. Po rozpatrzeniu skarg, KRRiT potwierdziła ich słuszność i postanowiła nałożyć na spółkę karę w wysokości 550 tys. zł.
Program „Bielmo. Franciszkańska 3” miał być próbą odpowiedzi na pytanie o to, co m.in. papież Jan Paweł II wiedział na temat pedofilii w Kościele. W praktyce widzowie otrzymali stronniczy program uderzający w Kościół i Karola Wojtyłę. Pewną miarodajną oceną rzetelności materiału była rekordowa liczba skarg jakie wpłynęły w tej sprawie do KRRiT.
Po emisji audycji zarejestrowano bowiem aż 6058 wystąpień (maili, formularzy ze strony internetowej, zgłoszeń przez platformę ePUAP i listów wysyłanych tradycyjną pocztą). Zawierały one łącznie 39 613 podpisów obywateli wyrażających swój sprzeciw wobec treści zawartych w reportażu.
Wesprzyj nas już teraz!
KRRiT dokonała analizy skarg i stwierdziła, że materiał tvn24 nie spełnia kryteriów reportażu oraz standardów etyki dziennikarskiej. Badający sprawę eksperci wykazali brak obiektywizmu i rzetelności dziennikarskiej. „Zauważyli, że materiał jest stronniczy, przygotowany z wybiórczą selekcją źródeł, ahistoryczną interpretacją faktów i zdarzeń. Twórcy audycji posłużyli się technikami manipulacyjnymi, zakazanymi w pracy dziennikarskiej, takimi jak: insynuacja, używanie określeń tzw. utrwalaczy, stosowanie fałszywych powiązań emocji i osób, plotka” – czytamy w informacji przekazanej przez KRRiT.
Na tym nie koniec, bowiem w audycji „oparto się na materiałach Służby Bezpieczeństwa okresu PRL (donosy uzyskiwane przez SB) i nie sprawdzono innych zbiorów dokumentacyjnych. Nie przeprowadzono wnikliwej kwerendy, nie powiązano wydarzeń, a całą narrację dopasowano do postawionej wcześniej tezy”.
Jak podaje dalej KRRiT analiza materiału wykazała „występowanie w audycji treści sprzecznych z prawem i dobrem społecznym, godzących w uczucia religijne, w tym konkretnym wypadku katolików i dezinformujących opinię publiczną”.
Przewodniczący KRRiT wydając decyzję wskazał, że wolność mediów oraz swoboda wypowiedzi publicznej nie są bezgraniczne, a dziennikarze działają w określonych ramach prawnych. Zauważył też, że naruszenie miało miejsce w audycji cyklicznej, emitowanej w paśmie o dużej oglądalności. Stąd też wezwał nadawcę do zaniechania łamania prawa i podjął decyzję o nałożeniu sankcji pieniężnej w wysokości 550 tys. zł.
Źródło: gov.pl/web/krrit
MA
LISICKI, GÓRNY, KRATIUK. Bielmo czy wściekły atak? Jan Paweł II i kard. Sapieha w ogniu oskarżeń
Przeszedł góralski marsz w obronie Jana Pawła II. Mieszkańcy Podhala chcą reakcji na pomówienia!
Rzecznik KEP: wyjaśnienie zarzutów wobec kard. Sapiehy i kard. Wojtyły wymaga dalszych badań