Zgodnie z wnioskiem Platformy Obywatelskiej Sejm odrzucił obywatelski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Koalicja rządowa obroniła obowiązek szkolny dla sześciolatków i przedszkolny dla pięciolatków.
Za odrzuceniem projektu zagłosowało 233 posłów, przeciwko odrzuceniu opowiedziało się 192, a sześciu wstrzymało się od głosu. W środę za odrzuceniem projektu opowiedziała się Platforma Obywatelska i PSL. Pracy nad obywatelskimi propozycjami domagało się Prawo i Sprawiedliwość, SLD oraz Klub Parlamentarny Sprawiedliwa Polska.
Wesprzyj nas już teraz!
Projekt Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców przewidywał m.in. powrót do zasady zgodnie z którą to rodzice decydują o wieku, w którym ich dzieci rozpoczynają edukację, likwidację obowiązku przedszkolnego i wprowadzenie możliwości organizowania przez szkoły dodatkowych, odpłatnych zajęć pozalekcyjnych. Dodatkowo autorzy projektu domagali się, by uczestnictwo dzieci w zajęciach realizowanych w szkole przez podmioty zewnętrzne wymagało każdorazowo zgody rodziców. Pod projektem zebrano 300 tysięcy podpisów poparcia.
W 2011 roku Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców zebrało 350 tysięcy podpisów pod projektem przewidującym nowelizację ustawy o oświacie. Sejm projekt ten także odrzucił.
Źródło: gosc.pl
mat