11 sierpnia 2014

Najsłynniejszy i zarazem największy oddział militarny Narodowych Sił Zbrojnych obchodzi 70. rocznicę powstania. 11 sierpnia 1944r., pod dowództwem kpt. Antoniego Dąbrowskiego – Szackiego ps. Bohun, Brygada Świętokrzyska rozpoczęła walkę z nazistowskim okupantem oraz podziemiem komunistycznym.

 

Formowana na kielecczyźnie Brygada składała się z oddziałów partyzanckich przebywających na terenie powiatu opatowskiego tj. 204. pułku piechoty Ziemi Kieleckiej oraz 202. pułku piechoty Ziemi Sandomierskiej. Jednostki, które weszły w skład nowotworzonych oddziałów NSZ, uprzednio nie podporządkowały się umowie scaleniowej z Armią Krajową. Dowództwo Brygady akceptowało władzę zwierzchnią Naczelnego Wodza, ale chciało zachować częściową samodzielność, a także nie godziło się na podporządkowanie władzom Armii Krajowej z gen. Tadeuszem Borem – Komorowskim na czele. Liczba żołnierzy walczących w szeregach Brygady Świętokrzyskiej, w grudniu 1944r. wyniosła 822 ludzi, natomiast w maju 1945 r. aż 1417. Polityczne zwierzchnictwo nad świętokrzyską jednostką NSZ sprawowała Organizacja Polska (OP), elitarna i tajna organizacja Obozu Narodowego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Żołnierze Brygady Świętokrzyskiej prowadzili zbrojne ataki na niemieckie posterunki, które stacjonowały w okolicy, jednakże głównym celem żołnierzy skupionych wokół kpt. Dąbrowskiego – Szackiego była walka z podziemiem komunistycznym (Armia Ludowa), a także likwidacja jednostek i struktur Polskiej Partii Robotniczej. Zadaniem Brygady była również ochrona miejscowej ludności.

 

Historia Brygady Świętokrzyskiej jest wyjątkowa również za sprawą niezwykłego marszu na zachód, który został zapoczątkowany w styczniu 1945r. Wówczas komendant Brygady zarządził przeprawę przez Pilcę i w ciągu kilku dni przekroczył dawną granicę polsko – niemiecką. 1 maja dotarli do czeskiego Pilzna gdzie dołączyli do amerykańskiej armii gen. Pattona. 5 maja żołnierze Bohuna wyzwolili kobiecy obóz koncentracyjny w Holiszowie, uwalniając przy tym m.in. ok. 200 Żydówek.

 

Marsz Brygady miał prowadzić dalej na południe, aż do słonecznych Włoch gdzie przebywał 2. Korpus Polski. Niestety zgody na przyłączenie Brygady Świętokrzyskiej do Korpusu nie wyraził ówczesny dowódca gen. Władysław Anders. W związku z tym, Amerykanie przetransportowali żołnierzy Bohuna do Coburga gdzie zostali włączeni do Polskich Kompanii Wartowniczych.

 

Na podstawie historii i losów Brygady Świętokrzyskiej, powstała powieść pt. „Legion” autorstwa Elżbiety Cherezińskiej. Książka stała się bestsellerem roku 2013.

 

 

Źródło: dzieje.pl

Poz

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram