9 lutego 2014

74. rocznica pierwszych deportacji na Sybir

(fot. Artur Grottger [Public domain], via Wikimedia Commons)

W Przemyślu uczczono dzisiaj 74. rocznicę pierwszej wywózki na Sybir, która miała miejsce 10 lutego 1940 r. Główne obchody odbyły się w kościele pw. Świętej Trójcy.

 

Na obchody złożyły się: Msza św. w intencji zmarłych Sybiraków, a po niej modlitwa, odśpiewanie hymnu, okolicznościowe przemówienia oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed tablicą Pamięci Sybiraków znajdującej się w arkadach przykościelnego muru.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Ich organizatorem był Związek Sybiraków i Związek Sybiraków III Rzeczypospolitej. – Dzięki Kościołowi jednoczą się te związki, które wiąże nie tylko bolesny los, ale również troska o uratowanie historii – mówi ks. Jan Mazurek, proboszcz parafii Świętej Trójcy, który rok temu otrzymał srebrny medal Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

 

Dodaje, że upamiętnienia tej „bardzo bolesnej, ale i ważnej karty historii Polski” zawsze mają wymiar duchowy i religijny. Uczestnicy modlą się za zmarłych oraz za żyjących, aby tę pamięć historyczną nadal podtrzymywać.

 

Jako gospodarz chętnie się otwieram na te inicjatywy i je wspieram, ponieważ historia jest mi bliska i to nie dlatego, że mam z Syberią jakieś związki, ale ze względu na miłość do ojczyzny – mówi ks. Mazurek.

 

Podczas czterech deportacji do północnych obwodów Rosji i na zachodnią Syberię wywieziono około 1,2 mln ludzi. Straszliwe warunki dla wielu okazały się wyrokiem śmierci. Temperatury spadały nawet do minus 50 stopni Celsjusza.

 

 

Źródło: KAI

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram