26 lipca 2023

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Opublikowano zapowiedź tegorocznych obchodów

(Fot. Marek Borawski / KPRP)

Msze Święte w intencji Ojczyzny i powstańców warszawskich, marsz pamięci, odwiedzanie miejsc walk, wieczór pieśni powstańczych, wystawy i spektakle oraz zlot harcerski – to tylko niektóre wydarzenia zaplanowane w lipcu i sierpniu w ramach obchodów 79. rocznicy w wybuchu Powstania Warszawskiego. „Niech Warszawa 1 sierpnia o 17.00 zatrzymuje się po wsze czasy na symboliczną minutę ciszy”, apelują władze stolicy przed Godziną „W” – kulminacyjnym momentem powstańczych obchodów.

Co roku program obchodów upamiętniających Powstanie Warszawskie jest bardzo różnorodny: oprócz akcentów religijnych organizowanych jest wiele wydarzeń o kulturalnym i integracyjnym skierowanych do wszystkich mieszkańców stolicy i nie tylko.

Przewodnim motywem wydarzeń 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego są słowa „Miłość istnieje zawsze”, podkreślające nie tylko moc tego uczucia, ale i obecność różnych emocji i uczuć panujących wśród powstańców w czasie walk i konspiracji: przyjaźni, solidarności, koleżeńskości, wierności ideałom. Te wszystkie uczucia przetrwały w nich nawet po latach.

Wesprzyj nas już teraz!

Do współpracy przy tegorocznych obchodach zaproszony został zespół Sorry Boys, który nagrał płytę „Moje serce w Warszawie”. Jej głównym tematem jest Warszawa. Powstało osiem niepowtarzalnych utworów, których siłą jest pamięć i miłość niesiona przez pokolenia. Piotr Blak, współzałożyciel zespołu, podarował Beli Komoszyńskiej do zaśpiewania treść listu swojego dziadka – powstańca warszawskiego Jana Kluczewskiego ps. „Krawczyk”. Prezentacja płyty odbyła się 21 lipca w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na 29 lipca zaplanowano grę terenową dla rodzin z dziećmi w wieku od 4 do 10 lat. Podczas tego wydarzenia Park Wolności zamieni się w powstańczą ulicę. Uczestnicy dzięki przygotowanym zadaniom dowiedzą się, kim byli powstańcy i jak wyglądała ich codzienność. Będą mogli poćwiczyć spostrzegawczość, wykazać się sprytem oraz zręcznością jak prawdziwy chwat. Wydarzenie jest połączone z premierą książeczek z serii „Chwaty”. Wstęp wolny. Udział po rejestracji na rejestracja.1944.pl

Z okazji 79. rocznicy Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z siedmioma organizacjami harcerskimi i skautowymi organizuje zlot harcerski. Hasło tegorocznego złotu to „Ramię w ramię”. Celem Zlotu jest oddanie hołdu powstańcom warszawskim, harcerzom i harcerkom z Szarych Szeregów oraz innych organizacji walczących o wolność ojczyzny i poległym podczas Powstania Warszawskiego. W programie oprócz udziału w obchodach 79. rocznicy Powstania Warszawskiego jest m.in. spotkanie przy harcerskiej watrze, gra miejsca, warsztaty artystyczne.

Początek Zlotu Harcerskiego 29 lipca o godz. 15.00, a koniec 2 sierpnia o godz. 9.00. Baza Zlotu znajdować się będzie na Wybrzeżu Gdyńskim.

„Mamy nadzieję, że możliwość poznania uczestników i świadków Powstania Warszawskiego, wspólne działanie harcerek i harcerzy z różnych środowisk i organizacji, a także pełnienie służby, będzie cennym i kształtującym doświadczeniem. Wierzymy, że to wielkie harcerskie święto będzie inspiracją do twórczej pracy wszystkich uczestniczących zastępów i drużyn oraz, że wywrze istotny wpływ na osobisty rozwój każdego uczestnika”, wyjaśniają wspólnie organizacje harcerskie.

W sobotę 29 lipca o godz. 18.00 w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego odprawiona zostanie Msza św. polowa z udziałem harcerzy, powstańców i mieszkańców Warszawy. Eucharystia będzie transmitowana na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

Dzień później dojdzie do spotkania prezydenta RP Andrzeja Dudy i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z powstańcami warszawskimi połączona z uroczystością nadania odznaczeń państwowych przez prezydenta RP. Początek w niedzielę 30 lipca o godz. 11.00 w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego.

31 lipca, w przeddzień wybuchu Powstania Warszawskiego, jak co roku biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz odprawi na placu Krasińskich Mszę św. w intencji Ojczyzny, powstańców warszawskich i mieszkańców stolicy. Następnie odbędzie się apel pamięci i ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem Powstania Warszawskiego.

Kulminacyjnym momentem obchodów jest zawsze Godzina „W”, czyli godzina 17.00, o której 1 sierpnia rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Tradycyjnie zawyją wówczas w całej Warszawie syreny. Z tej okazji w tym roku władze stolicy wystosowały specjalny apel.

„Apelujemy do wszystkich mieszkanek i mieszkańców stolicy, do naszych gości, do odwiedzających Warszawę turystów, by dołączyli do tego hołdu, zatrzymali się w samochodach, przystanęli na chwilę na chodnikach czy na ścieżkach rowerowych”, brzmi deklaracja podpisana przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego. Apel kończy się zaś zdaniem: „Niech Warszawa 1 sierpnia o 17.00 zatrzymuje się po wsze czasy na symboliczną minutę ciszy”.

Po raz siódmy w ramach rocznicowych obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego zorganizowana zostanie akcja społeczna „Wolność łączy”. Jej celem jest zwrócenie uwagi mieszkańców Warszawy na powstańcze miejsca pamięci znajdujące się na terenie całego miasta. 1 sierpnia w okolicach Godziny „W” wolontariusze oraz harcerze biorący udział w Zlocie Harcerskim w 79. rocznicę Powstania Warszawskiego w wybranych miejsca upamiętniających akcje i wydarzenia powstańcze będą pełnić służbę i rozdawać przypinki z symbolem Polski Walczącej, opatrzone krótką historią tego znaku.

Wieczorem tego dnia tradycyjnie odbędzie się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy. W trakcie wieczoru mieszkańcy stolicy zaśpiewają takie utwory,jak „Warszawianka”, „Marsz Mokotowa”, „Sanitariuszka Małgorzatka” czy „Mała dziewczynka z AK”. Koncert poprowadzi Tomasz Wolny. Początek o godz. 20.30 na placu Marszałka Piłsudskiego.

O północy z 1 na 2 sierpnia w sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego zaplanowano natomiast uroczystą premierę spektaklu teatralnego „Cisza” w reżyserii Michała Zadary (występują Barbara Wysocka, Jacek Poniedziałek, Rafał Stachowiak, Mariusz Zaniewski).

Pierwsza część spektaklu to refleksja na temat losów niemieckich zbrodniarzy wojennych. Druga część to jednoaktówka – bez ani jednego dźwięku. Barbara Wysocka, Jacek Poniedziałek, Rafał Stachowiak i Mariusz Zaniewski odtwarzają scenę spotkania niemieckiego zbrodniarza wojennego z dziennikarzem z Polski trzydzieści pięć lat po wojnie. Obie części to próba artystycznej analizy naszego doświadczenia jako spadkobierców ludobójstwa w Polsce i świadków zbrodni rosyjskich w Ukrainie.

Przesłaniem sztuki jest myśl, że żadna odpowiedź na ludobójstwo nie jest możliwa, tak jak niemożliwe jest tworzenie sztuki o ludobójstwie. Możliwe jest tylko doświadczenie ciszy. Pokazy „Ciszy” odbędą się od 3 do 6 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego. Z uwagi na drastyczne treści wstęp dzieci poniżej 16 roku życia możliwy będzie wyłącznie na odpowiedzialność rodziców.

Od 3 sierpnia Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na wystawę „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet”, za którą odpowiedzialny jest zespół działów merytorycznych Muzeum Powstania Warszawskiego. Jej tematem będzie Warszawa powstańcza widziana oczami kobiet. Ekspozycja tłumaczy, że w opowieściach o wojnie, a także w historii i pamięci o przeszłości najczęściej nie było miejsca na to, co kobiece – tylko dzielność mężczyzn dawała przepustkę do podręczników; kobiecość kojarzyła się z tym, co błahe. Tymczasem kobieca opowieść jest równie ważna – nie można w pełni zrozumieć Powstania Warszawskiego bez tego elementu. Walka kobiet w Powstaniu Warszawskim odbywała się zarówno na linii ognia, jak i w powstańczej codzienności. Kobiety zabijały i umierały, przeżyły i zapamiętały. Kobieca zatem – nie tylko męska – opowieść jest równie ważna.

Jak co roku jednym z rocznicowych wydarzeń jest organizowany 5 sierpnia Marsz Pamięci ku czci cywilnych ofiar powstania. W trakcie marszu będą odczytywane ich nazwiska. Uroczyste przejście w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy rozpocznie się na skwerze Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944 na rozwidleniu ulicy Leszno i alei Solidarności. Początek o godz. 18.00. Zakończeniem Marszu Pamięci będzie zapalenie zniczy na kurhanie przy pomniku Polegli Niepokonani i na wystawie „Zachowajmy ich w pamięci” poświęconej ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego.

Z kolei 6 sierpnia odbędzie się Masa Powstańcza – przejazd rowerami szlakiem II Obwodu Żoliborz. Początek o godz. 17.00 w Parku Wolności w Muzeum PW.

Oprócz głównych obchodów odbędzie się szereg uroczystości towarzyszących. Dokładny program można znaleźć na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz urzędu miasta stołecznego Warszawy.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Po 63 dniach walk zakończyło się kapitulacją. Zginęło w nim około 18 tys. powstańców i od 150 tys. do 200 tys. cywilów.

 

Źródło: KAI

 

Katolik patrzy na Powstanie Warszawskie – raport PCh24

„Bliżej” – spór o powstanie warszawskie (pch24.pl)

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(6)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 139 569 zł cel: 300 000 zł
47%
wybierz kwotę:
Wspieram