7 marca 2023

800 lat temu zmarł Bł. Wincenty Kadłubek. Jędrzejowscy cystersi przygotowują obchody

(fot. flickr.com/ Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe)

W środę 8 marca przypada 800. rocznica śmierci bł. Wincentego Kadłubka i w tym dniu nastąpi otwarcie relikwiarza z jego szczątkami w cysterskim opactwie w Jędrzejowie, a następnie przekazanie ich zgłoszonym wcześniej parafiom. Z okazji rocznicy mnisi zamierzają zorganizować szereg społecznych i modlitewnych wydarzeń.

 – Z prośbą o relikwie zwróciła się parafia ojców franciszkanów z Jarocina, a także siostry elżbietanki z Tarnawy k. Sędziszowa. O relikwie prosi także parafia Bukowa – informuje KAI opat jędrzejowskich cystersów o. Rafał Ścibio.

Duchowny szacuje, że ok. stu relikwii patrona Jędrzejowa powędrowało już do różnych parafii. W sytuacji ich przyjęcia parafie zobowiązują się do zrealizowania określonego programu modlitewnego, przewidującego Mszę św. raz w miesiącu ku czci błogosławionego, z odmówieniem litanii i ucałowaniem relikwii oraz z odczytaniem próśb kierowanych do niego przez wiernych.

Wesprzyj nas już teraz!

W związku z przypadającą 8 marca osiemsetną rocznicą śmierci bł. Wincentego Kadłubka, patrona sanktuarium w Jędrzejowie, ojcowie z archiopactwa cystersów przygotowują szereg propozycji duszpasterskich, realizowanych już wkrótce.

W każdy trzeci piątek miesiąca, począwszy od marca, będą się odbywały wieczorne czuwania ku czci bł. Wincentego w godz. 19-24. Spotkania modlitewne obejmą: Godzinki ku czci bł. Wincentego Kadłubka, konferencje o dziele jego życia i posługi, głoszone przez cystersów, Apel Jasnogórski, różaniec i Msze św. o godz. 23.00.

Planowany jest także ogólnopolski konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych. Uczestnicy będą mieli za zdanie zilustrować wkład błogosławionego w szerzenie kultu Eucharystii. Odbędzie się również kilkudniowa piesza pielgrzymka z Krakowa do Jędrzejowa, szlakiem, którym biskup Kadłubek, po rezygnacji z biskupstwa i decyzji o wstąpieniu do konwentu cystersów, przywędrował pieszo i boso do Brzeźnicy (dzisiaj Jędrzejowa). Ojcowie cystersi przewidują także wydarzenia towarzyszące, jak koncerty z muzyką gregoriańską, wystawa o bł. Wincentym i konferencja naukowa.

Wincenty Kadłubek przyszedł na świat ok. 1150 r. w Karwowie k. Opatowa. Uczył się w pobliskiej Stopnicy, w katedralnej szkole krakowskiej, a studia w Paryżu i Bolonii zakończył tytułem magistra. Był kapelanem i doradcą panujących, scholastykiem katedralnej szkoły krakowskiej i kolegiaty w Sandomierzu. W 1208 r. został biskupem krakowskim w czasach burzliwych walk sukcesyjnych. Był wykształconym historiografem i kronikarzem, zwolennikiem reform w Kościele polskim i w kraju. Brał udział w Soborze Laterańskim IV i wcielał jego reformy. Admirator św. Bernarda, czciciel św. Floriana i Stanisława Szczepanowskiego, był zarazem człowiekiem wielkiej maryjności.

Jego niespodziewana rezygnacja z biskupstwa, beneficjów i zaszczytów wzbudziła wiele emocji. Kadłubek znał opactwo w Brzeźnicy (Jędrzejowie), gdyż to on dokonał konsekracji kościoła (trzeciej z kolei) w 1210 r. Cystersi byli poruszeni jego decyzją. W miejscowości Sudół powitał go opat Teodoryk wraz z francuskimi współbraćmi. Miejsce to upamiętnia Kopiec Spotkania, przy którym współcześnie koncentruje się wiele cysterskich uroczystości, np. podczas dorocznych odpustów sierpniowych.

Ostatnie lata, po złożeniu urzędu biskupiego, Kadłubek spędził w opactwie w Jędrzejowie. Tu zmarł 8 marca 1223 r. i tu przechowywane są jego relikwie, przeniesione w 1633 r. do specjalnie wzniesionego mauzoleum.

Cysterskie opactwo i kościół należą do najstarszych w Polsce. Budowano je jeszcze za życia św. Bernarda przez mnichów z Morimond. W zachodnim murze zachowano fragmenty świątyni romańskiej sprzed 1140. W centrum późnobarokowej kaplicy bł. Wincentego znajduje się ołtarz grobowy (ok. 1764). Na postumencie, wsparta na czterech srebrnych orłach stoi trumienka z relikwiami. Właśnie stąd pobierane są relikwie

KAI/ oprac. FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram