5 stycznia 2021

Którym szczepionkom na COVID-19 towarzyszą wątpliwości etyczne?

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Myriams-Fotos))

Na całym świecie ruszają akcje szczepień na COVID-19. Taki program rozpoczął się także i w Polsce. Warto wiedzieć, z którymi szczepionkami wiążą się wątpliwości etyczne i… czego one dotyczą.

 

Jak podaje agencja Bloomberg, według stanu na dzień 1 stycznia w około 29 krajach rozdysponowano już ponad 10,8 miliona dawek szczepionek (różnych producentów) na COVID-19. Dla przykładu, w Stanach Zjednoczonych szczepienia rozpoczęły się już 14 grudnia, preparat przyjęło już 3 miliony Amerykanów. W pierwszym etapie w Stanach wykorzystywano wyłącznie preparat przygotowany przez Pfizera i BioNTech (stosowany także w Polsce), następnie do użytku dopuszczono także produkt Moderny. Z jakimi szczepionkami wiążą się wątpliwości etyczne? Czego one dotyczą?

Wesprzyj nas już teraz!

 

Wątpliwości wiązać się mogą z dwoma aspektami:

 

1. Wykorzystaniu linii komórkowych pochodzących od ofiar aborcji w zakresie projektowania szczepionki, prac nad jej przygotowaniem.

2. Wykorzystaniu linii komórkowych w zakresie testów opracowanej już szczepionki.

 

Sytuacja ta oznacza, że dany produkt mógł zostać: 1) opracowany przy budzącym wątpliwości wykorzystaniu linii komórkowych, 2) testowany korzystając z tych linii, 3) opracowany i testowany z wykorzystaniem „wątpliwych”, 4) opracowany i testowany nie korzystając z budzącego wątpliwości wykorzystania linii komórkowych.

 

Jak to wygląda w praktyce? Odpowiedzi na to pytanie udzielają specjaliści z Charlotte Lozier Institute.

 

Pfizer i BioNTech: szczepionka opracowana bez użycia wątpliwych linii komórkowych, testowana z ich wykorzystaniem.

 

Moderna: szczepionka opracowana bez użycia wątpliwych linii komórkowych, testowana z ich wykorzystaniem.

 

AstraZeneca: szczepionka opracowana przy użyciu wątpliwych linii komórkowych, także testowana przy ich zastosowaniu.

 

Johnson & Johnson: szczepionka opracowana przy użyciu wątpliwych linii komórkowych, także testowana przy ich zastosowaniu.

 

Novavax Ab: szczepionka opracowana bez użycia wątpliwych linii komórkowych, testowana z ich wykorzystaniem.

 

Sanofi: szczepionka opracowana bez użycia wątpliwych linii komórkowych, brak obecnie informacji odnośnie do wykorzystania linii komórkowych w trakcie testów.

 

Inovio: szczepionka opracowana bez użycia wątpliwych linii komórkowych, testowana z ich wykorzystaniem.

 

MERCK: szczepionka opracowana bez użycia wątpliwych linii komórkowych, brak obecnie informacji odnośnie wykorzystania linii komórkowych w trakcie testów.

 

CureVac: szczepionka opracowana bez użycia wątpliwych linii komórkowych, nie była testowana przy użyciu wątpliwych linii komórkowych

 

W przypadku szczepionki CureVac (bazującej na mRNA), trwa obecnie końcowa faza testów klinicznych. Ta niemiecka firma ma przygotować na rynek europejski 400 milionów dawek szczepionki.

 

Stanowisko Kościoła jest w tym przypadku jasne: stosowanie szczepionek opracowanych przy użyciu linii komórkowych pozyskanych wskutek aborcji powinno spotykać się ze sprzeciwem sumienia.  Istnieje pewne zróżnicowanie ciężaru gatunkowego między opracowaniem szczepionki przy wykorzystaniu wątpliwych linii komórkowych, a wyłącznie testowaniem jej w sposób wątpliwy. Ciężar ten jest też oczywiście większy w przypadku osób decydujących o kierunkach badań i charakterystyce preparatu niż osób, które stawiane są w sytuacji wyboru finalnego produktu – tym bardziej, gdy tego wyboru są pozbawione.

 

W przypadku braku preparatu niebudzącego wątpliwości, przyjęcie szczepionki jest rzeczą dopuszczalną  – o ile istnieje także poważna przesłanka moralna, związana np. z zagrożeniem śmierci, obowiązkami zawodowymi itd.  Należy jednak domagać się wprowadzenia do obrotu preparatu niebudzącego wątpliwości.

  

  

Źródło: lozierinstitute.org

mat

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(13)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 031 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram