„Wchodzimy w czas przebudowy świata. Przebudowy najgłębszej od 30, a może nawet od 80 lat. Widzimy, że sytuacja jest dynamiczna (…) Odbicie po koronawirusie przyjmie kształt litery K. To dlatego, że niektóre branże znakomicie rosną nawet mimo epidemii, a może nawet na skutek epidemii, a inne są bardzo mocno poturbowane” – powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.
Zapytany o datę wejścia w życie zapisów Europejskiego Funduszu Odbudowy, premier przewiduje, że „fundusz ma szansę ruszyć realnie od III kwartału 2021 roku”. Jego zdaniem kluczowe jest jak najszybsze wprowadzenie w życie zapisów systemu pomocowego. „Nawet gdyby proces odbudowy się opóźnił, mamy w arsenale plany dużych inwestycji krajowych, które będziemy przyspieszać, by ten impuls zadziałał jak najszybciej i przełożył się na wyższy wzrost gospodarczy” – zapowiedział.
Wesprzyj nas już teraz!
„Przygotowaliśmy wiele rozwiązań budżetowych, finansowych, inwestycyjnych, zarówno lokalnych, jak i na poziomie krajowym, które już działają i zadziałają w kolejnych latach mocno w kierunku wzrostu gospodarczego. Może się okazać, że już w IV kwartale 2021 roku przekroczymy poziom PKB z czasu sprzed pandemii. Byłaby to rzadkość na świecie, a szczególnie w Europie” – powiedział premier.
Mateusz Morawiecki wyjaśnił także czym jest „nowy ład” – określenie padające ostatnio często ze strony przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy. Ekonomiczne scenariusze na następne miesiące przyjmują wykresy w kształcie litery „K”. Oznacza to, że na obecnej sytuacji zyskują głównie wielkie korporacje, a traci klasa średnia mająca w swym ręku małe i średnie przedsiębiorstwa.
„Przemysł w Polsce rozwija się nadal w dobrym tempie. Apple, Amazon czy Microsoft notują gigantyczne dochody i wyceny. Architektura społeczna i gospodarcza będzie ulegała głębokiej zmianie. Teraz trzeba pomyśleć o tym, jak świat może wyglądać za dwa, pięć, dziesięć lat, i przystosować procesy legislacyjne i inwestycyjne do tego świata. Cel to sprawić, by Polska odnalazła się w tym świecie jak najlepiej” – poinformował szef rządu.
„Całościowo chcemy go przedstawić w styczniu. Dziś koncentrujemy wszystkie siły na Narodowym Programie Szczepień – to jest podstawa do budowania przyszłości po koronawirusie” – poinformował.
Źródło: gazetaprawna.pl
PR