Biskup Ronald Fabbro, kierujący kanadyjską diecezją London, wydał nowe regulacje przeciwepidemiczne. Żąda od duchownych, aby stali się… urzędnikami zarządzającymi ryzykiem zakażenia w obiektach kościelnych. Biskup Fabbro chce, by kapłani pozbawili możliwości uczestnictwa we Mszy świętej wiernych, którzy nie zasłaniają nosa i ust. A także, by udzielali Komunii świętej wyłącznie do ręki i zbierali dane osobowe osób przystępujących do spowiedzi. Duchownych, którzy się do tego nie zastosują, czekają konsekwencje…
Kanadyjska diecezja London należy do archidiecezji Toronto. Kierujący nią hierarcha wydał nowe zarządzenia dotyczące walki z epidemią. Bisku Ronald Fabbro żąda, by wierni wchodząc do kościołów, uczestnicząc w liturgii i opuszczając świątynie zasłaniali nos i usta. Wierni, którzy tego nie będą praktykować – a także ci, którzy zdejmą maskę w kościele – mają być upominani. A w końcu: pozbawiani prawa wstępu do kościoła.
Wesprzyj nas już teraz!
Zgodnie z prawem państwowym ust i nosa nie muszą zasłaniać osoby mające ku temu przeciwwskazania zdrowotne. W prowincji Ontario – na terenie której znajduje się diecezja London – mieszkańcy nie muszą przedstawiać dokumentacji medycznej potwierdzającej, że nie powinni nosić maseczek. Ronald Fabbro oczekuje jednak, że wierni chcący wejść do kościoła – lub przebywać w świątyni – bez maski przedstawią odpowiedni dokument, wystawiony przez pracownika służby zdrowia… Co więcej, taki dokument ma został dostarczony proboszczowi do 1 stycznia 2021 roku.
Co z osobami, które nie zastosują się do nakazu wydanego przez biskupa? Powinni otrzymać upomnienie, kiedy tylko ich wykroczenie zostanie dostrzeżone. Jeśli trwać będą w swoim uporze, mają… otrzymać listem poleconym lub priorytetowym oficjalne zawiadomienie o tym, że zostali pozbawieni prawa wstępu do świątyni.
Nowe zarządzenia biskupa Fabbro są jasne: Komunia święta ma być wciąż udzielana wiernym wyłącznie do ręki, a po złożeniu na dłoni musi zostać natychmiast spożyta. Tak, jak to wyglądało do tej pory. Bez względu na prawa wiernych i dyscyplinę Kościoła wyrażoną w instrukcji „Redemptoris Sacramentum”, Komunia Święta nie będzie udzielana w sposób tradycyjny. To jednak nie koniec przeciwepidemicznej polityki biskupa. Hierarcha oczekuje, by każda osoba przystępująca do spowiedzi przekazywały spowiednikowi… kopertę z kartką papieru, na której zapisane jest jej imię i nazwisko oraz numer telefonu. Koperty te mają być odpowiednio przechowywane i zostaną otwarte w przypadku, gdyby doszło do możliwego zakażenia… Już poprzednio biskup Fabbro twierdził, że wskutek zagrożenia epidemicznego należy ograniczyć spowiedź świętą wyłącznie do wiernych, którzy stają w obliczu śmierci. Jeśli duchowni nie będą stosować tych zarządzeń, muszą się liczyć z konsekwencjami. W tym także i z możliwością zamknięcia świątyń.
Do tej pory w prowincji Ontario, zamieszkanej przez 14 milionów ludzi, oficjalnie odnotowano 130 tys. infekcji COVID-19, wskutek komplikacji zmarło 3 800 osób (2,92 proc. zakażonych). Równocześnie, trwa dyskusja dotycząca samej istotności noszenia maseczek jako środka obniżającego ryzyko zakażenia. Wirusolog Roger Hodkinson stwierdził przed radą miasta Edmonton, że zasłanianie ust i nosa… nie przynosi żadnych efektów ochronnych, bo nie ma danych, które by na taki efekt wskazywały. Artykuł pt. „Universal Masking in Hospitals in the Covid-19 Era” („New England Journal of Medicine”), autorstwa Michaela Klompasa, Charlesa A. Morrisa i współpracowników, pozostawia Czytelnika z prostym wnioskiem: „Wiemy, że noszenie maseczek poza murami placówek ochrony zdrowia zapewnia niewielką, jeśli w ogóle, ochronę przed infekcją”. Naukowcy wskazują, że skupienie się na noszeniu maseczek wcale nie stanowi złotego środka w walce z koronawirusem, a co więcej, „koncentracja wyłącznie na powszechnym noszeniu maseczek może, paradoksalnie, prowadzić do zwiększenia transmisji COVID-19, o ile odwraca uwagę od wdrażania bardziej podstawowych środków kontroli zakażeń”.
Źródło: lifesitenews.com
mat