Kancelaria Premiera poinformowała, że Mateusz Morawiecki rozmawiał z Angelą Merkel na temat stanowiska Polski i Węgier i weta budżetu UE. Szef polskiego rządu podkreślił, że oba kraje są gotowe do zawetowania ustawy budżetowej, jeśli nie będzie „satysfakcjonującego porozumienia w sprawie powiązania praworządności z budżetem UE”.
„Stan negocjacji związanych z kolejnym wieloletnim budżetem Unii Europejskiej był głównym tematem rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Polska konsekwentnie stoi na stanowisku, że proponowane regulacje unijne nie są zgodne z traktatami i konkluzjami Rady Europejskiej. Arbitralne i politycznie motywowane mechanizmy mogą w przyszłości zagrozić spójności Unii Europejskiej” – czytamy na stronie internetowej Kancelarii Premiera.
Wesprzyj nas już teraz!
Podczas rozmowy z Angelą Merkel, premier rządu zapewnił, że Warszawa i Budapeszt będą dążyły do wybrania satysfakcjonującego wszystkich scenariusza. Dodał jednocześnie, że „prawo weta” poszczególnych państw jest „wentylem bezpieczeństwa” i musi istnieć jako gwarancja uwzględniania racji i obaw wszystkich państw członkowskich.
Warto przypomnieć, że weto Warszawy i Budapesztu ma związek z próbą połączenia tzw. praworządności z wypłatami środków Unii Europejskiej. Praworządność wg Brukseli jest na tyle szerokim pojęciem, że znajdują się w nim m.in. sprawy związane z propagandą LGBT. Wobec tego można podejrzewać, że wypłacanie Polskie i Węgrom należnych środków z budżetu UE prawdopodobnie byłoby uzależnione np. od kwestii legalizacji związków partnerskich oraz tzw. „małżeństw homoseksualnych”.
„Dotychczasowy projekt rozporządzenia w sprawie ochrony budżetu UE w przypadku uogólnionych braków w zakresie praworządności w państwach wspólnoty nie został zatwierdzony i nie może zostać przyjęty. Sprzeciw zgłosiliśmy my oraz Węgrzy. Zaznaczyłem wyraźnie, że wentyl bezpieczeństwa w postaci weta musi istnieć jako gwarancja uwzględniania racji i obaw wszystkich państw członkowskich” – napisał premier Morawiecki po rozmowie z Angelą Merkel.
„Oświadczyłem dziś Pani Kanclerz, że Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na możliwie szybkie znalezienie rozwiązania, które zagwarantuje prawa wszystkich państw członkowskich oraz poszanowanie procedur traktatowych” – czytamy we wpisie szefa rządu w mediach społecznościowych.
Źródło: polsatnews.pl, Facebook.com, premier.gov.pl
WMa