5 minut – tyle dokładnie obowiązywało porozumienia o zawieszeniu broni między Azerbejdżanem i Armenią w konflikcie o Górski Karabach. Ustalenia podjęte w celu wymiany jeńców i ciał poległych żołnierzy weszły w życie w sobotę w południe, a już o godzinie 12.05 pojawiły się informacje o pierwszych strzałach.
Jako pierwsze o ataku na swoich obywateli poinformowało ministerstwo obrony Armenii, które oskarżyło Azerbejdżan o ostrzelanie ogniem artyleryjskim osady na terytorium Armenii pięć minut od wejścia w życie porozumienia. Jak podano: w ataku zginęło dwóch cywilów.
Wesprzyj nas już teraz!
Władze Azerbejdżanu oświadczyły z kolei, że to wojska Armenii ostrzelały terytorium ich państwa mordując jedną osobę.
Obie strony konsekwentnie dementują twierdzenia drugiej. Associated Press cytuje wypowiedź azerskiego dyplomaty wysokiej rangi, który powiedział, że porozumienie o wstrzymaniu ognia nigdy tak naprawdę nie weszło w życie.
Górski Karabach to kontrolowana i zamieszkana przez Ormian enklawa na terytorium Azerbejdżanu.
27 września doszło do wznowienia rozpoczętego w 1988 roku konfliktu o ten region – Azerbejdżan rozpoczął ostrzał ormiańskich osad, twierdząc, że wcześniej doszło do prowokacji ze strony zamieszkujących Górski Karabach Ormian.
W walkach, które toczyły się także w piątek, obie strony ponoszą straty w ludziach, są też zabici i ranni wśród ludności cywilnej. Każda ze stron konfliktu twierdzi jednak, że „wyeliminowała tysiące żołnierzy wroga”.
Zdaniem ekspertów trudno jest określić dokładny bilans ofiar konfliktu ze względu na działania dezinformacyjne obu stron i brak niezależnych obserwatorów oraz dziennikarzy w regionie.
Źródło: polskieradio24.pl
TK