21 września 2020

Kongregacja Nauki Wiary wyjaśnia: Interkomunia jest obecnie niemożliwa

(Kard. Luis Ladaria Ferrer, fot. Tony Gentile, Reuters/FORUM)

Stolica Apostolska zabrała głos w sprawie interkomunii. Kongregacja Nauki Wiary wydała dokument, w którym zaznacza, że zgoda na przyjmowanie Ciała Chrystusa przez protestantów jest obecnie niemożliwa. To reakcja na zapowiedź przewodniczącego Episkopatu Niemiec, który chciałby wprowadzić interkomunię w swoim kraju już w przyszłym roku.

 

Na początku września przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, bp Georg Bätzing, zapowiedział wprowadzenie w Niemczech interkomunii. Hierarcha zadeklarował, że już wiosną roku 2021 w jego kraju wejdą w życie nowe rozwiązania, które pozwolą protestantom na przyjmowanie Ciała Chrystusa, a katolikom na pełny udział w ewangelickiej Wieczerzy. Bätzing wyjaśnił, że to zostać dokonane na gruncie dokumentu, jaki jesienią roku 2019 opracowała grupa katolickich i protestanckich teologów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

O pomyśle Bätzinga i jego możliwych konsekwencjach szerzej pisał Paweł Chmielewski w tekście Interkomunia, Luter i Bätzing Niemcy postanowili zakończyć reformację.

 

Okazuje się jednak, że Stolica Apostolska nie zgadza się na ten koncept. Specjalny dokument wydała właśnie Kongregacja Nauki Wiary, którą od 2017 roku kieruje kard. Luis Ladaria Ferrer. Kongregacja skierowała swoje pismo osobiście do bp. Georga Bätzinga. Pisze w nim, że różnice między rozumieniem Eucharystii oraz posługi kapłańskiej przez katolików i protestantów są dziś ogromne, a to oznacza, że interkomunia jest niemożliwa. Kongregacja napisała też, że wykluczone jest podejmowanie przez poszczególne osoby indywidualnej decyzji sumienia w sprawie interkomunii.

Watykan zwraca też uwagę na wymiar ekumeniczny sprawy interkomunii; dopuszczenie protestantów do Eucharystii oznaczałoby wywołanie bardzo poważnych trudności w dialogu z prawosławiem – i to nie tylko w Niemczech. Stąd niemiecka decyzja o interkomunii miałaby negatywny wpływ na cały Kościół.

 

Kongregacja podkreśla ponadto, że w niemieckich dokumentach przygotowawczych do interkomunii nie docenia się siły związku między Eucharystią a przynależnością do Kościoła katolickiego. Kongregacja powołuje się na jednoznaczne nauczanie Soboru Watykańskiego II, które, zgodnie z Tradycją Kościoła, wyklucza interkomunię. Wreszcie Kongregacja zauważa, że problematyka Eucharystii, zwłaszcza kwestii realnej obecności oraz jej ofiarnego charakteru, wymaga dalszego pogłębiania teologicznego, podobnie jak zagadnienia kapłaństwa.

 

Nie wiadomo, jaka będzie niemiecka reakcja na dokument z Watykanu. Prawdopodobnie sprawa będzie szczegółowo dyskutowana podczas spotkań między przedstawicielami Kongregacji Nauki Wiary oraz niemieckiego Episkopatu.

 

W 2018 roku po długich rozmowach między Watykanem a Niemcami w RFN wydano nieformalne wytyczne, które pozwalały na udzielanie Komunii świętej protestantom żyjącym w związku małżeńskim z katolikiem. Wytyczne miały osobistą aprobatę papieża Franciszka. Już wówczas jednak Kongregacja Nauki Wiary przestrzegała przed nadawaniem temu jakiejkolwiek formy prawnej, podnosząc te same argumenty, co dzisiaj: różnic w rozumieniu Eucharystii i kapłaństwa, relacji między Eucharystią a przynależnością do Kościoła, dialogu z prawosławiem.

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 311 931 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram