Papież Franciszek opublikuje wkrótce swoją trzecią encyklikę – twierdzą media, powołując się na wypowiedź jednego z włoskich biskupów. Dokument ma dotyczyć braterstwa ludzkości oraz kwestii socjalnych. Byłaby to trzecia encyklika obecnego następcy św. Piotra.
O nadchodzącej nowej encyklice papieża Franciszka powiedział kilka dni temu bp Domenico Pompili z włoskiej diecezji Rieti. W rozmowie z portalem ilCattolico stwierdził: – Wkrótce papież Franciszek wyda encyklikę dotyczącą ludzkiego braterstwa.
Wesprzyj nas już teraz!
Stolica Apostolska jak dotąd nie odniosła się do tych słów. Watykaniści przypuszczają jednak, że ewentualny papieski dokument mógłby ukazać się na przykład 4 października, we wspomnienie św. Franciszka z Asyżu. Wiązałoby się to z przewidzianym na październik papieskim kongresem ekonomicznym pod hasłem „Ekonomia Franciszka”.
Z kolei według dziennika Huffington Post nowa papieska encyklika miałaby dotyczyć między innymi świata po epidemii koronawirusa, troski o środowisko, pokoju i współpracy między wyznawcami różnych religii. Dziennik powołuje się tu na wywiad, jakiego udzielił niedawno włoskiemu magazynowi Riparte L’Italia kard. Pietro Parolin, watykański sekretarz stanu.
Purpurat powiedział, że pandemia koronawirusa pokazała współzależność wszystkich ludzi od siebie nawzajem oraz słabości i kruchość współczesnych społeczeństw; stwierdził, że o podobnych kwestiach pisali wcześniej papieże w encyklikach społecznych oraz że tematy te są ważną częścią społecznej nauki papieża Franciszka. Kard. Parolin powołał się tu na pojęcie ubuntu pochodzące z języków bantu, które oznacza wspólnotę. – Jestem tym, kim jestem, na podstawie tego, czym wszyscy jesteśmy – stwierdził purpurat.
Jeżeli te zapowiedzi potwierdzą się, to nowa encyklika będzie trzecim dokumentem tego rodzaju papieża Franiszka. W 2013 roku papież Bergoglio wydał encyklikę Lumen fidei o wierze, którą w niemałej mierze napisał jeszcze jego poprzednik, Benedykt XVI; z kolei w roku 2015 ogłosił papież Franciszek już niewątpliwie całkowicie swoją encyklikę Laudato si o ochronie środowiska naturalnego.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach