Nowa konferencja biskupów ma za zadanie „zrealizować marzenie wyłożone przez papieża Franciszka w adhortacji posynodalnej „Querida Amazonia” – podkreśla biskup David Martinez z Peru. Przewodniczącym konferencji został kardynał Claudio Hummes, arcybiskup São Paulo, były prefekt kongregacji ds. duchowieństwa. Celem nowej struktury jest wytyczenie w tej części świata nowych ścieżek dla Kościoła i ekologii integralnej.
W skład konferencji weszli duchowni z 9 państw, na terenie których leży Amazonia, a także przedstawiciele innych, podobnych struktur: Konferencji Zakonów Ameryki Łacińskiej, Rady Biskupów Ameryki Łacińskiej czy Panamazońskiej Sieci Kościelnej. W skład weszła także trójka przedstawicieli ludów tubylczych (w tym jedna siostra zakonna) oraz przedstawiciele watykańskich urzędów kurialnych.
Wesprzyj nas już teraz!
– Jasne jest to, że nowa konferencja kościelna reprezentuje cały lud Boży – podkreślał biskup Martinez, który został sekretarzem gremium. Jak dodał, jedno z najbliższych wyzwań polegać będzie na ustanowieniu komunikacji i współpracy z krajowymi konferencjami, a także z biskupami z Antyli, Gujany i Surinamu. Właściwym zadaniem jest jednak – kontynuował duchowny – wypracowanie modelu reform kościelnych dla całego regionu.
Oficjalny komunikat wspomina, że decyzja o powołaniu nowej struktury zapadła w trakcie wirtualnych konsultacji w dniach 26 – 29 czerwca. Duchowni współpracujący w ramach Rady Biskupów Ameryki Łacińskiej oraz Panamazońskiej Sieci Kościelnej podkreślają, że przyświeca im pragnienie „otwarcia nowych dróg dla Kościoła i dla ekologii integralnej w regionie”.
Historię synodu o Amazonii, jego kulisów i znaczenia opisuje książka Krystiana Kratiuk pt. „Pachamama i umiłowana Amazonia, czyli trzeci synod papieża Franciszka”. To najważniejszy spośród wszystkich synodów zwołanych w trakcie obecnego pontyfikatu.
Źródło: vaticannews.va, thecatholicuniverse.com
mat