8 maja 2020

Czy kapłan może odmówić Komunii do ust? Mamy odpowiedź KEP

(Fot. Roman Koszowski / Foto Gość / Forum)

Czy kapłan może odmówić wiernemu możliwości przyjęcia Komunii świętej do ust? Portal PCh24.pl poprosił rzecznika Konferencji Episkopatu Polski o odpowiedź na to pytanie.

 

Do portalu PCh24.pl zgłaszało się wielu zaniepokojonych Czytelników, którzy spotkali się z trudnościami z przyjęciem Komunii świętej do ust. W niektórych parafiach w kraju księża naciskali na wiernych, próbując wymusić Komunię na rękę i niekiedy wprost i kategorycznie odmawiając udzielania Ciała Chrystusa na język.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Celem jednoznacznego wyjaśnienia tej kontrowersji portal PCh24.pl skontaktował się z rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski, ks. Pawłem Rytel-Andrianikiem.

 

Otrzymaliśmy odpowiedź, zgodnie z którą sytuację precyzują „Wskazania Prezydium Konferencji Episkopatu Polski dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w czasie epidemii”.

 

W nich czytamy:

 

„Przypomina się, że „każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię Świętą do ust” (Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, „Redemptionis Sacramentum”, Instrukcja o tym, co należy zachowywać, a czego unikać w związku z Najświętszą Eucharystią, 25.03.2004, nr 92). W związku z tym nikomu nie można nakazywać przyjęcia Komunii Świętej na rękę, można tylko do tego zachęcać (zgodnie z zarządzeniem Rady Stałej KEP z dn. 12.03.2020). Należy tak organizować udzielanie Komunii Świętej, aby nie naruszyć wrażliwości osób mających trudność w przyjęciu Komunii Świętej na rękę. Jeśli część wiernych przyjmuje Komunię Świętą na rękę, a część do ust, jest wskazane, aby obu grupom Komunii udzielali różni szafarze lub też by osoby przyjmujące Komunię do ust przyjmowały ją po osobach przyjmujących Komunię na rękę. Wiernych przyjmujących Komunię Świętą na rękę zachęca się, by uprzednio, w miarę możliwości, zdezynfekowali sobie dłonie”.

 

Jest to oficjalne stanowisko Konferencji Episkopatu Polski oparte na dokumencie watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

 

Sytuacja jest więc całkowicie jasna: kapłan nie ma prawa nakazywać przyjęcia Komunii na rękę i każdy wierny, niezależnie od sytuacji epidemiologicznej, może otrzymać Ciało Chrystusa do ust.

 

Pach

 

 

 Dołącz do akcji „My chcemy Boga!” i podpisz apel do premiera w sprawie zniesienia limitów dotyczących ilości wiernych mogących wziąć udział w Mszach Świętych i nabożeństwach odprawianych w polskich kościołach.

 

 

 

PODPISZ PETYCJĘ DO PREMIERA

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 111 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram