Fałszywe informacje zawarte w wydanym przez przedstawicieli ruchu LGBT „Atlasie nienawiści” naruszają dobre imię i reputację samorządów, które przyjęły Samorządową Kartę Praw Rodzin. Publikacja piętnuje jednostki samorządowe wdrażające prorodzinne uchwały, sugerując, że obowiązują tam przepisy dyskryminujące ludzi o skłonnościach homoseksualnych i nazywając je „strefami wolnymi od LGBT”. Tego typu zniesławiające informacje pojawiły się w wielu zagranicznych mediach. Instytut Ordo Iuris, w imieniu pomówionych władz lokalnych, zdecydował się wystąpić na drogę prawną przeciwko autorom „Atlasu”.
Przygotowane pozwy zawierają żądania przeprosin odczytanych podczas konferencji przed budynkiem Parlamentu Europejskiego oraz wpłaty zadośćuczynienia na cel społeczny.
Wesprzyj nas już teraz!
„Atlas nienawiści” został zaprezentowany w gmachu Parlamentu Europejskiego w listopadzie 2019 r. przez grupę działaczy ruchu LGBT. Zawiera on mapę wskazującą niemal 100 polskich samorządów, które wdrożyły prorodzinne uchwały, w tym m.in. Samorządową Kartę Praw Rodzin. Publikacja pomawia władze lokalne o dyskryminację określonych grup społecznych.
Prezentacja „Atlasu nienawiści” wywołała falę komentarzy w polskich i zagranicznych mediach fałszywie oskarżających samorządy, które zagwarantowały przestrzeganie konstytucyjnych praw przysługujących rodzinom. Manipulacją ze strony autorów publikacji było także zestawienie uchwał o wdrożeniu Karty z podejmowanymi przez inne samorządy stanowiskami wyrażającymi sprzeciw wobec postulatów ideologii LGBT. W ten sposób neutralna Karta została uznana za element politycznych zmagań z programem warszawskiej „deklaracji LGBT”.
Na początku marca Instytut Ordo Iuris zorganizował konferencję prasową z udziałem samorządowców. Podczas wydarzenia zapowiedziane zostało podjęcie kroków prawnych przeciwko autorom „Atlasu”. Instytut przygotował pozwy w imieniu pięciu pomówionych jednostek samorządu terytorialnego, które wdrożyły Kartę. Ordo Iuris domaga się w pozwach opublikowania podczas konferencji przed budynkiem Parlamentu Europejskiego i w Polskiej Agencji Prasowej oświadczenia z przeprosinami za sformułowane zarzuty i zapłaty zadośćuczynienia na wskazane przez samorządy cele społeczne.
„Samorządowa Karta Praw Rodzin w ogóle nie porusza zagadnienia skłonności seksualnych. Przedstawienie w taki sposób samorządów, które podejmują działania w celu wsparcia rodziny, rodziców i dzieci, stanowi, w naszej ocenie, naruszenie ich dóbr osobistych i podważanie zaufania niezbędnego do prawidłowego wykonywania zadań samorządu” – podkreślił mec. Filip Wołoszczak z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.
Źródło: ordoiuris.pl
Pach