Protestanci i liberalni katolicy w Niemczech przygotowują się do wprowadzenia pełnej interkomunii. Przewodniczący „Kościoła” Ewangelickiego za Odrą, Heinrich Bedford-Strohm, ma nadzieję, że przełomu dokona bp Georg Bätzing, następca kard. Reinharda Marxa w funkcji przewodniczącego katolickiego Episkopatu.
W 2018 roku Rada Stała Konferencji Episkopatu Niemiec ogłosiła niezobowiązujące wytyczne duszpasterski, w których zalecała wszystkim biskupom diecezjalnym dopuszczenie do Komunii świętej niektórych protestantów. Szło o tych ewangelickich chrześcijan, którzy żyją w małżeństwie z katolikiem i mają „gorące pragnienie” wspólnego z nim przystępowania do Stołu Pańskiego. Wytyczne były przedmiotem długiego sporu z Watykanem; dzięki osobistej rozmowie między papieżem Franciszkiem a ówczesnym przewodniczącym Episkopatu, kard. Reinhardem Marxem, Niemcy otrzymali z Watykanu zielone światło dla zmian.
Wesprzyj nas już teraz!
Progresistów to jednak nie zadowala. Ich właściwym celem jest wprowadzenie pełnej interkomunii, to znaczy sytuacji, w której każdy protestant będzie mógł przyjmować Komunię świętą w kościele, a katolicy będą mogli w pełni uczestniczyć w ewangelickich celebracjach. Późną jesienią 2019 roku grupa katolickich i protestanckich teologów opublikowała obszerny dokument, w którym stwierdzono, jakoby nie było już żadnych przeszkód teologicznych dla interkomunii. Rzecz została przez przedstawicieli niemieckiego Episkopatu przyjęta z dużą aprobatą.
Moderniści mają nadzieję, że interkomunię uda się wprowadzić już w 2021 roku. Wówczas katolicy i protestanci organizują Ekumeniczne Spotkanie Kościelne. Ewangelicy sądzą, że wielką pomocą w tej rewolucji będzie nowy przewodniczący katolickiego Episkopatu, bp Georg Bätzing, który w lutym zastąpił kard. Reinharda Marxa.
Przewodniczący Kościoła Ewangelickiego w Niemczech, „biskup” Heinrich Bedford-Strohm powiedział, że wiąże z kadencją bp. Bätzinga ogromne nadzieje. W jego ocenie termin roku 2021 jest podług aktualnego stanu rzeczy mało prawdopodobny jako moment rewolucji, ale wszystko jest na dobrej drodze do zmian. Według Bedforda-Strohma bp Bätzing to „człowiek ekumenizmu”; protestant podkreślił też, że Bätzing był zaangażowany w tworzenie wspomnianego dokumentu teologów o interkomunii.
Już jesienią odbędzie się drugie posiedzenie Zgromadzenia Synodalnego, organu decyzyjnego Drogi Synodalnej. Jednym z poruszanych tematów będzie niewątpliwie także interkomunia.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach