We francuskiej diecezji Bayonne wprowadzono nowe regulacje kościelne mające pomóc w walce z wirusem SARS-CoV-2. Wszystkie publiczne celebracje Mszy świętej zostały anulowane, a instytucje diecezjalne pozostaną zamknięte aż do odwołania. Z kolei każdy kolejny piątek Wielkiego Postu będzie dniem szczególnego postu i modlitwy o oddalenie zagrożenia. To okazja do nawrócenia i pogłębienia naszego życia wewnętrznego – podkreśla biskup Marc Aillet.
Zaplanowane na najbliższe tygodnie uroczystości związane z sakramentami chrztu, bierzmowania i małżeństwa odbędą się w późniejszym terminie. Kapłani będą celebrować liturgię Mszy świętej prywatnie, składając Najświętszą Ofiarę w intencji wiernych, prosząc Pana Boga o oddalenie niebezpieczeństwa zarazy. Odwołane zostały wszystkie spotkania duszpasterskie i formacyjne. Kościoły parafialne pozostaną na terenie diecezji otwarte, umożliwiając wiernym indywidualną modlitwę i adorację Najświętszego Sakramentu, o ile władze publiczne nie wprowadzą obostrzeń w tym zakresie.
Biskup diecezji Bayonne Marc Aillet skierował specjalny list do kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych, w którym wzywa do solidarnego udziału w narodowych wysiłkach mających na celu walkę z epidemią. Jak tłumaczy, przedsięwzięcie wszystkich stosownych środków bezpieczeństwa wynika z chrześcijańskiej miłości. Sytuacja, która paraliżuje wszelką, zwyczajną dotychczas ludzką aktywność, może pomóc nam powrócić do Boga, podjąć chrześcijanom walkę z „wirusem laicyzacji”. To próba, na którą Bóg zezwolił – pisze biskup Aillet – aby przypomnieć nam, małym i kruchym, że to On jest Panem świata i historii.
Wesprzyj nas już teraz!
„Jak mówi prorok Jeremiasz: Błogosławiony mąż, który pokłada ufność w Panu, i Pan jest jego nadzieją (Jr 17, 7). Skoro musimy zrobić wszystko, co jest w naszej możliwości, aby walczyć z tą plagą (…), to musimy zwrócić się do Pana – podkreśla biskup Aillet – i z wiarą prosić, aby oszczędził On swój lud. Wobec bólu choroby i śmierci, będącym konsekwencją grzechu pierworodnego, Bóg w swym wielkim miłosierdziu nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony (J 3, 17). Poprzez tajemnicę swej Męki i Krzyża wziął On na siebie cały ból wynikający z grzechów ludzi. On się obarczył naszym cierpieniem, On dźwigał nasze boleści, (…) Spadła Nań chłosta zbawienna dla nas, a w Jego ranach jest nasze zdrowie (Iz 53, 4-5). Jako że w pierwszej kolejności jesteśmy beneficjentami Jego odkupieńczej Ofiary, jesteśmy też wezwani do znoszenia cierpień ciała w jedności z Chrystusem, dla zbawienia naszych braci. (…) To bardzo ważne, abyśmy w sposób przykładny, bez żadnego wahania stosowali środki sanitarne, których się od nas wymaga, a które mogą uratować wiele ludzkich istnień. To bardzo też ważne, abyśmy byli przykładni w ufności, jaką pokładamy w Panu. Nie wystawiajmy Pana na próbę, tak jak to uczynili Izraelici mówiąc: Czy też Pan jest rzeczywiście wśród nas, czy nie? (Wj 17, 7)”.
„Czy Najświętsza Maryja Panna, wielokrotnie nawiedzając naszą ziemię, nie przyobiecała nam swego wstawiennictwa w trudnych godzinach naszej historii o ile tylko będziemy żarliwie się modlić i pokutować?” – przypomina francuski hierarcha. Dlatego też duchowny zachęca wiernych do udziału w nowennie Maryjnej, z kolei 25 marca po Mszy biskup zawierzy całą swoją diecezję Niepokalanemu Sercu Maryi i Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. „W obliczu plagi dotykającej ludzkość wierzmy w siłę modlitwy i pokuty” – podkreśla duchowny.
„Drodzy bracia i siostry, wpatrzeni w Jezusa Chrystusa przystąpmy do Bożego boju. Skoro solidarnie z naszymi braćmi musimy kroczyć przez pustynię, wiedzmy też, że podążamy w stronę Wielkanocy, ku zwycięstwu Zmartwychwstałego. Posiadamy więc nadzieję” – podkreśla biskup Aillet.
Urodzony w roku 1957 Marc Aillet od roku 2008 jest biskupem diecezji Bayonne w południowo-wschodniej Francji (metropolia Bordeaux). Święcenia kapłańskie otrzymał w Genui w roku 1982 z rąk kardynała Siriego. Po powrocie do Francji pełnił posługę w diecezji Fréjus-Toulon.
Źródło: diocese64.org
mat
Polecamy także nasz e-tygodnik.
Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.