„Musimy wprowadzić – już o tym myślimy – do Katechizmu Kościoła Katolickiego grzech wobec ekologii, ekologiczny grzech wobec naszego wspólnego domu, ponieważ wymaga tego obowiązek” – powiedział papież Franciszek podczas 20. Światowego Kongresu międzynarodowego Stowarzyszenia na rzecz Prawa Karnego w Rzymie.
Podczas piątkowego spotkania, Franciszek podkreślił konieczność wprowadzenia nowej kategorii grzechu w nauczaniu Magisterium. Jak zaznaczył, prace nad wprowadzeniem grzechów ekologicznych do Katechizmu Kościoła Katolickiego już trwają.
Wesprzyj nas już teraz!
„W tym sensie ostatnio Ojcowie Synodalni Regionu Panazazjatyckiego zaproponowali zdefiniowanie grzechu ekologicznego jako działania lub zaniechania przeciwko Bogu, innym ludziom, społeczności i środowisku. Jest to grzech przeciwko przyszłym pokoleniom i przejawia się w aktach i nawykach zanieczyszczenia i niszczenia harmonii środowiska, w naruszeniach zasad współzależności oraz w zerwaniu sieci solidarności między stworzeniami” – mówił.
Z taką koncepcją grzechów ekologicznych nie zgadza się filozof i twórca muzyki sakralnej, dr Peter Kwasniewski. „Nie jest możliwe zgrzeszyć przeciwko planecie ziemi” – powiedział portalowi Life Site News. „Wszystkie grzechy są skierowane wobec Boga, lub tych stworzonych na Jego obraz i podobieństwo. Jak wskazywali wszyscy teologowie przed posoborowym upadkiem tej nauki, kiedy nadużywamy świata naturalnego, zwierząt lub roślin, grzeszymy przeciw Bogu – ich Stwórcy, który dał je nam do wykorzystania w odpowiednim celu i w jedności z prawdziwą naturą; naszą i ich” – przekonywał.
Kwasniewski podkreślił, że te kwestia w dostateczny sposób wyjaśniał Benedykt XVI (jako kard. Ratzinger) w książce Bóg i Świat, a także papież Jan Paweł II. Żaden z nich nie postulował jednak wprowadzania kategorii grzechów ekologicznych.
Źródło; lifesitenews.com / vatican.va
PR