„Uważam, że Synod Amazoński to krok w stronę nowej epoki Kościoła, bez którego nie może być zrozumiana. To nowe otwarcie zarówno dla Amazonii jak i całego Kościoła powszechnego” – powiedział w rozmowie z Edwardem Pentinem, bp Bishop Erwin Kräutler z diecezji Xingu w Brazylii.
Zdaniem duchownego, zawarte w dokumencie końcowym propozycje zmian (święcenie żonatych mężczyzn, nowy ryt Mszy Świętej, czy otwarcie na problemy ekologiczne) stanowią pierwszy w krok w stronę „nowej epoki” Kościoła. Będą one miały konsekwencje nie tylko dla Amazonii, ale wspólnoty wiernych na całym świecie. Amerykański watykanista zapytał bp. Kräutlera, czy kościół w Niemczech będzie cieszył się z postanowień synodalnego zgromadzenia. – Tego nie wiem – odparł. – Nie jestem Niemcem, ale urodzonym w Austrii Brazylijczykiem – podkreślił biskup.
Wesprzyj nas już teraz!
W odpowiedzi na pytanie dotyczące diakonatu kobiet, Kräutler nie miał wątpliwości, że ten pomysł przejdzie. – To bardzo istotne pytanie. Myślę, że w przyszłości zostanie wprowadzony – podkreślił.
Brazylijski biskup napisał książkę na temat nowej epoki Kościoła. Sam pracując przez 25 lat jako duszpasterz amazońskich Indian, z dumą podkreślał, że nie ochrzcił – co więcej, nie zamierza tego robić – żadnego rdzennego mieszkańca regionu. Jego zdaniem byłaby to zbytnia ingerencja w ich kulturę i zwyczaje.
W punkcie 103 dokumentu końcowego, ojcowie synodalni zawarli potrzebę wprowadzenia święceń diakonatu dla kobiet. Propozycję poparło 137 ojców synodalnych, przeciw było 30. Jak czytamy w dokumencie, „w wielu konsultacjach przeprowadzonych w regionie Amazonii podkreślano fundamentalną rolę kobiet zakonnych i świeckich w tamtejszym Kościele. Podczas wielu z tych konsultacji proszono o stały diakonat dla kobiet. Dlatego też temat ten był ważnym punktem obrad synodu”.
Papież ma kilka tygodni na opracowanie posynodalnej adhortacji, w której może (ale nie musi) zawrzeć przegłosowane propozycje.
Źródło: You Tube / Edward Pentin
PR