Emerytowany biskup z Brazylii José Luis Azcona wyraził zdecydowany sprzeciw wobec słów emerytowanego ordynariusza diecezji Xingu bpa Erwina Kräutlera. Austriacki hierarcha zasugerował, że rdzenni mieszkańcy Amazonii nie mogą zrozumieć idei celibatu. Zdaniem Brazylijczyka rozwiązaniem problemu powołań nie będzie „abolicja celibatu”, lecz głęboka, pozbawiona zniekształceń inkulturacja przesłania Ewangelii.
„To nie tak, że ludy Amazonii posiadają niemożliwe do pokonania przeszkody na drodze do zrozumienia idei celibatu” – napisał bp José Luis Azcona z Marajó w artykule dla ACI Digital. Zdaniem kapłana sytuacja w tamtejszym regionie wynika z niedostatecznego procesu Ewangelizacji.
Wesprzyj nas już teraz!
„Odbywający się tam transfer ewangelicznego przesłania z wielu powodów nie był zakorzeniony w kulturze, przez co wiara została przyjęta jedynie fragmentarycznie, bez głębokiego przemyślenia i autentycznego przeżycia” – podkreślał brazylijski hierarcha. Jego zdaniem pierwszym krokiem do rozwiązania kryzysu powołań nie jest „całkowita abolicja celibatu”, lecz bardziej autentyczna inkulturacja Ewangelii.
Tymczasem austriacki biskup Erwin Kräutler, emerytowany ordynariusz leżącej w Amazonii diecezji Xingu oraz jeden z współorganizatorów synodu powiedział, że wyświęcania żonatych kapłanów jest dla regionu jedynym rozwiązaniem, gdyż „tubylcze ludy nie rozumieją idei celibatu”.
Takiemu oglądowi rzeczywistości zdecydowanie sprzeciwia się bp Acosta, który sprawował swoją posługę w latach 1987-2016. Jego zdaniem wiele kultur na przestrzeni wieków musiało zrozumieć istotę ludzkiej seksualności i celibatu, a ten proces nigdy nie napotykał „niemożliwych do pokonania przeszkód”.
„Grecy, Żydzi i Rzymianie na początku również mieli problemy ze zrozumieniem tej idei, jednak w tym samym czasie doświadczali niepohamowanej radości z uświęcenia swoich ciał dzięki Chrystusowi” – napisał hierarcha. „To nie wizja świata według tubylców determinuje co może, a co nie może być przyjęte z przesłania Ewangelii. Takie postępowanie doprowadzi do stworzenia pseudo-ewangelii, nie opartej na przesłaniu Chrystusa, ale wypływającej z prymitywnych wierzeń” – dodał.
„Ewangelizacja Amazonii nie może być czyniona z chęci zadowolenia albo zjednania sobie tamtejszych ludów” – przekonywał. „To Jezus Chrystus oraz jego Duch przenikają wszystkie kultury i jednocześnie są inkarnacją i najgłębszym wyrażeniem każdej z nich. On jest początkiem, środkiem i końcem każdej inkulturacji” – podkreślił.
Biskup Acosta uważa, że w dokument roboczy synodu ukazuje świecki światopogląd, w którym brakuje autentycznej nadziei i radości wynikającej z osobistego doświadczenia Chrystusa. Hierarcha broni także idei celibatu, uważając go za dar, a nie przeszkodę. „Celibat jest darem pochodzącym jedynie od Boga, a mężczyzna licząc tylko na swoje wysiłki nie jest w stanie go dochować” – przekonywał. Jednocześnie dodał, że pozwala on na niepodzielne skupienie się na Ewangelizacji.
Źródło: catholicnewsagency.com
PR