Wśród specjalnych gości Synodu dla Amazonii znaleźli się m.in. były sekretarz ONZ, Ban Ki-Moon a także znani z lewackich poglądów ekonomista Jeffrey Sachs oraz zajmujący się zmianami klimatycznymi Hans John Schellnbuller.
Każdy z tych trzech gości jest jednoznacznie kojarzony z lewicowymi przekonaniami. Ban Ki-Moon, jako szef ONZ, promował działania na rzecz „praw seksualnych i reprodukcyjnych”, które uważał za jedne z priorytetów organizacji. Poprzez to sformułowanie należy rozumieć przede wszystkim kwestię dostępu do antykoncepcji oraz aborcji.
Wesprzyj nas już teraz!
Hans John Schellnbuller to z kolei promotor ekologizmu. Jest radykałem. Nie tylko głosi przekonanie o zagrażającym ludzkości globalnym ociepleniu, wieszcząc przy tym katastrofę, ale również domaga się powstania rządu światowego, który miałby z tym zjawiskiem walczyć. Dopuszcza też stosowanie przymusu wobec osób sprzeciwiającym się zmianom politycznym w związku z rzekomym zagrożeniem klimatycznym. Jest założycielem i dyrektorem poczdamskiego Instytutu Badań Klimatycznych.
Z kolei Jeffrey Sachs to lewicowy ekonomista, promotor aborcji. Jego poglądy są wręcz przerażające. Schellnbuller przy nim może się wydawać niegroźnym szaleńcem. Sachs uznał swego czasu, że na świecie żyje zbyt wielu ludzi. Tym motywuje wprowadzenie prawa do kontroli urodzeń czyli aborcji. Jest przy tym bardzo wpływowy. W jednym z dokumentów, wyznaczających cele ONZ, którego współautorem był Sachs, znalazł się punkt dotyczący ograniczenia populacji wyznaczający zastępowalność pokoleń na poziomie 2,1 dziecka na kobietę. Za szczególnie niepokojące zjawisko autorzy raportu uznali kraje, w których płodność przekracza 3 dzieci na osobę.
Co ciekawe, te osoby nie pierwszy raz pojawią się w Watykanie. Chociażby w 2017 roku panowie Sachs i Schellnbuller mieli wygłosić referaty na watykańskiej konferencji organizowanej przez Papieską Akademię Nauk „Zdrowie ludzi, zdrowie Planety i Nasza Odpowiedzialność: Zmiany Klimatu, Zanieczyszczenie Powietrza i zdrowie”.
Listę uczestników Synodu przygotowywał kard. Luis Ladaria, Prefekt Kongregacji Nauki i Wiary.
ged