Początkiem maja wystartowała inicjatywa Fundacji Kwartalnika „Wyklęci” mająca na celu zgromadzenie w jednym miejscu – na portalu internetowym – maksymalnie wysokiej liczby biogramów żołnierzy i działaczy powojennego podziemia niepodległościowego. Dotychczas w Internetowym Katalogu Żołnierzy Wyklętych zamieszczono 3 tys. życiorysów.
– To przywracanie imion i nazwisk tym, którzy w nierównej walce bronili wolności i niepodległości Polski – mówi Kajetan Rajski, redaktor prowadzący katalog. – Dzięki systematycznej pracy udało się zgromadzić dotychczas trzy tysiące biogramów. Czy to dużo? Zważywszy na fakt, że historycy szacują liczebność powojennego podziemia na minimum 120 tysięcy osób, jesteśmy dopiero u początku pracy. Ale od czegoś trzeba zacząć – dodaje.
Wesprzyj nas już teraz!
Informacje o poszczególnych żołnierzach często są szczątkowe, dlatego redakcja zaprasza internautów do poszerzania bazy poprzez edytowanie haseł już istniejących, a także dodawanie nowych biogramów – szczególnie bohaterów lokalnych. Inicjatywę można również wesprzeć finansowo.
– To potrzebna inicjatywa. Przy wielu pseudonimach nadal figuruje zamiast imienia i nazwiska „NN”. A ludzie ci nie mogą zostać zapomniani – oddawali życie i cierpieli za wolną Polskę – mówi Marek Franczak, syn ostatniego Żołnierza Wyklętego sierż. Józefa Franczaka „Lalusia”.
– Niedawno otrzymałem maila z ciekawą wiadomością. Pewien człowiek przypadkowo trafił na katalog, wpisał z ciekawości nazwisko swojego pradziadka i okazało się, że zarówno pradziadek, jak i jego brat, byli żołnierzami powojennego podziemia niepodległościowego. Jak zaznaczył, w rodzinie nikt o tym nie wiedział – podkreśla red. Rajski.
Internetowy Katalog Żołnierzy Wyklętych został objęty przez portal PCh24.pl patronatem medialnym.
Aby zobaczyć Katalog wystarczy kliknąć TUTAJ.
PP