Hiszpania jest krajem, gdzie kobiety najpóźniej w całej Unii Europejskiej rodzą swoje pierwsze dzieci. 60 procent matek czyni to po raz pierwszy w wieku 30-39 lat. Blisko 9 procent ma ponad 40 lat – wynika z danych za rok 2017, opublikowanych przez Eurostat.
Urodzić pierwsze dziecko w Hiszpanii przed 30. rokiem życia powoli staje się rzadkością. 60 procent kobiet, które zostały matkami po raz pierwszy, ma 30-39 lat. Jest to najwyższy taki odsetek w Unii Europejskiej. Podobna sytuacja panuje w Grecji, Irlandii, Włoszech i Luksemburgu. Ponadto w Hiszpanii blisko 9 procent (8,8) kobiet urodziło po raz pierwszy po czterdziestym roku życia. Taka sytuacja nie istnieje w żadnym innym kraju Unii. Z danych Eurostatu wynika także, że Włochy i Hiszpania znajdują się w czołówce pod względem liczby kobiet, które zostały matkami po raz pierwszy po 50. roku życia – poprzez techniki sztucznego zapłodnienia.
Wesprzyj nas już teraz!
Zdaniem ekspertów, ponad połowa kobiet, które nigdy nie zostaną matkami – choć tego by chciały – nie robi tego z powodu braku godziwej pracy, dostępu do mieszkania, czy też pomocy ze strony państwa. Pod tym względem obserwuje się głęboką przemianę kulturową. Kobiety stawiają dzisiaj bardziej na stabilność ekonomiczną i pracowniczą niż na macierzyństwo bez żadnego wsparcia. Taka sytuacja rodzi pytania o przyszłość. – Ponad 20 procent kobiet, które urodziły się w latach 70., nie będzie miało dzieci. Oznacza to, że po osiągnięciu podeszłego wieku nie będą mogły liczyć na żadną sieć rodzinnej pomocy. Trzeba będzie przygotować inne systemy opieki społecznej – ocenił Diego Ramiro z Wyższej Rady ds. Badań Naukowych.
Źródło: KAI/vaticannews
RoM