Brazylijscy przedsiębiorcy, lekarze, inżynierowie oraz stowarzyszenia zawodowe pracodawców z miasta Londrina napisały list do Nuncjusza. Oskarżają w nim arcybiskupa Geremiasa Steinmetza o podżeganie do „lewicowej infiltracji”.
List opublikowany 2 lipca został podpisany przez stowarzyszenia branżowe reprezentujące firmy budowlane, przemysł metalowy, hodowców, sprzedawców detalicznych oraz stowarzyszenia lekarzy i inżynierów. Dokument, który zawiera ostrą krytykę arcybiskupa Geremiasa Steinmetza, skierowano do arcybiskupa Giovanniego D’Aniello, który od 2012 roku pełni funkcję nuncjusza apostolskiego w Brazylii.
Wesprzyj nas już teraz!
Autorzy listu chwalą zalety poprzedników abp Steinmetza, a następnie oskarżają obecnego arcybiskupa Londriny o „zezwolenie [lewicowej] Partii Robotniczej na instrumentalizację struktury naszego Kościoła”.
Partia Robotnicza rządziła Brazylią od 2003 roku – gdy Luís Inácio Lula da Silva został prezydentem – do 2016 roku, kiedy to prezydent Dilma Rousseff została oskarżona o naruszenie prawa (procedura impeachmentu). Od tamtej pory w kraju obserwuje się rosnącą polaryzację polityczną, którą pogłębił wybór konserwatywnego Jaira Bolsonaro na prezydenta w roku 2018.
„W prawie każdym wystąpieniu, komunikacie i dokumencie publicznym archidiecezji można zauważyć wpływ lewicowych i socjalistycznych tez, popieranych przez tę partię [Robotniczą-red.], które, trzeba powiedzieć, są sprzeczne z nauką społeczną Kościoła” – czytamy w liście.
„W kilku parafiach dopuszczono publikowanie półprawd i starych kłamstw, takich jak utożsamianie socjalizmu z chrześcijaństwem; marksistowska walka klasowa, która antagonizuje bogatych i biednych; nieszczęsna teologia wyzwolenia (mocno potępiona przez papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI); i ideologizacja Kościoła (mocno potępiona przez papieża Franciszka)” – kontynuują autorzy dokumentu. List kończy się stwierdzeniem, że wielu katolików w mieście czuje się „sierotami”.
„Potrzebujemy arcybiskupa, który sprawi, że Kościół w Londrinie ponownie się uśmiechnie. Chcemy Ojca, Pasterza, Przywódcę. Chcemy kochać naszego arcybiskupa w taki sam sposób, w jaki kochamy nasz Kościół ” – dodają.
Abp Steinmetz nie jest pierwszy raz krytykowany przez katolików z Londriny. W 2018 roku archidiecezja zorganizowała spotkanie podstawowych wspólnot kościelnych – ruchu, który historycznie jest związany z teologią wyzwolenia. Materiał filmowy z tego spotkania krążył w sieci. Konserwatywni działacze oskarżyli abp. Steinmetza o propagandę polityczną.
Tym razem problemem wydaje się dokument opublikowany przez archidiecezję w sprawie projektu zaproponowanej przez administrację Bolsonaro ustawy emerytalnej.
W maju abp Steinmetz wydał przewodnik z informacjami na temat reformy emerytalnej, którą Bolsonaro próbuje przeforsować w Kongresie. Reforma podnosi minimalny wiek emerytalny dla większości Brazylijczyków. Chodzi o zaoszczędzenie w systemie ubezpieczenia społecznego w ciągu najbliższych 10 lat równowartości co najmniej około 270 miliardów dolarów. Publikacja archidiecezjalna zawierała 10-punktowy wykaz strat, jakie ponieśliby robotnicy, gdyby wprowadzono reformę. Teraz hierarcha skomentował list do Nuncjusza.
– Te stowarzyszenia to organizacje pracodawców. Mogą swobodnie wyrazić swoją opinię, ale Kościół nie może milczeć, gdy wie, że ludzie zostaną skrzywdzeni – argumentował swoja postawę abp Steinmetz w rozmowie z portalem Crux. Według hierarchy, sygnatariusze dokumentu nie próbowali rozmawiać z nim na ten temat przed opublikowaniem krytyki, a o liście dowiedział się z prasy. Duchowny twierdzi też, że jego praca duszpasterska jest zgodna z nauką społeczną Kościoła i kierownictwem Franciszka. – Mam spokojną głowę – mówi.
W oficjalnym oświadczeniu wydanym przez archidiecezję w odpowiedzi na list abp Steinmetz stwierdził, że „jest świadomy napięć w Kościele i różnych idei” oraz że katolicy „zawsze mieli swobodę akceptowania lub nie tematów o czysto duszpasterskiej naturze”.
W związku ze sprawą 10 lipca związki zawodowe i przedstawiciele ruchów społecznych z Londriny opublikowały list wyrażający poparcie dla duchownego. W dokumencie stwierdzono, że atak ze strony stowarzyszeń pracodawców był motywowany pragnieniem „uwstecznienia Kościoła”, by ten radował się z krzywd, jakie wyrządza się najbiedniejszym grupom społecznym.
„Potępiają stanowisko arcybiskupa Geremiasa, ponieważ nie jest on zadowolony z niesprawiedliwości społecznej i ponieważ jego służba jest podróżą w obronie tych, którzy zostali pokrzywdzeni” – stwierdzono w liście poparcia dla duchownego.
Projekt reformy emerytalnej zatwierdziła Izba Deputowanych – niższa izba brazylijskiego parlamentu. Nowe prawo wymaga jeszcze przyjęcia przez Senat.
Źródło: cruxnow.com
AS