5 lipca 2019

Instytut Ordo Iuris przeciwko bezpodstawnemu ograniczeniu władzy rodzicielskiej

(źródło: pixabay.com)

Sąd Rejonowy w Mińsku Mazowieckim ograniczył samotnej matce władzę rodzicielską nad 3-miesięcznym niemowlakiem. Postępowanie wobec kobiety zostało zainicjowane jeszcze przed narodzeniem dziecka na skutek wniosku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Materiał dowodowy zgromadzony w trakcie postępowania nie wykazał jednak, aby istniało jakiekolwiek zagrożenie dla dobra dziecka. Orzeczenie sądu nie jest prawomocne, prawnicy Instytutu Ordo Iuris zapowiadają złożenie apelacji w tej sprawie. 

 

Kobieta w okresie ciąży pozostawała pod stałą opieką lekarza oraz stosowała się do wszelkich zaleceń. Po urodzeniu dziecka wykonywała wszelkie czynności opiekuńcze i pielęgnacyjne. Dziecko, mające zapewnioną stałą opiekę medyczną, prawidłowo się rozwijało i przybierało na wadze. Mimo to sąd postanowił objąć nadzorem kuratora sposób wykonywania władzy rodzicielskiej przez matkę nad noworodkiem. 

Wesprzyj nas już teraz!

 

Wcześniej na skutek fałszywego donosu sąsiadki o rzekomym porzuceniu dzieci przez matkę, dwójka starszych dzieci została odebrana w trybie interwencyjnym w asyście Policji i umieszczona w pogotowiu opiekuńczym. Do zabrania dzieci doszło pomimo tego, że przebywały one pod opieką babci w trakcie kilkudniowej nieobecność matki wynikającej z wyjazdu w celach zarobkowych. Kobieta musiała zadbać o byt materialny rodziny, ponieważ ojciec małoletnich znęcał się nad nią i dwójką dzieci, za co został skazany na karę więzienia i pozbawiono go władzy rodzicielskiej. Sąd Okręgowy w Siedlcach orzekł o ograniczeniu władzy rodzicielskiej kobiety poprzez umieszczenie małoletnich w domu dziecka. Dodatkowo pomniejszył prawo matki do kontaktów z dziećmi drastycznie je ograniczając wyłącznie do widzeń w placówce, w której przebywały. Dzięki interwencji prawników Ordo Iuris matka odzyskała prawo do kontaktów z dziećmi w domu rodzinnym. Teraz prawnicy Instytutu Ordo Iuris będą starali się o powrót starszego rodzeństwa do domu.

 

Zdaniem prawników ograniczenie władzy rodzicielskiej matce nad nowo narodzonym dzieckiem w oderwaniu od jej obecnej sytuacji rodzinnej stanowi niezasadną ingerencję we władzę rodzicielską. Zarówno przepisy o randze krajowej, jak i międzynarodowej przyznają pierwszeństwo rodzica w wychowaniu i opiece nad dzieckiem. Rola państwa powinna ograniczać się wyłącznie do pomocy rodzinie w sytuacji, gdy rzeczywiście tego wymaga dobro dziecka. Przy czym każdorazowo należy udowodnić, że powody zastosowania środków ograniczających władzę rodzicielską były istotne. Ponadto muszą odnosić się do aktualnej sytuacji rodzinnej rodzica.

 

Art. 18 Konstytucji RP, przewidujący ochronę małżeństwa i rodziny, stanowi rozwinięcie przez ustawodawcę wskazówek zawartych w Preambule, co do konieczności wspierania rodziny. Ingerencja władz publicznych w rodzinę powinna być ograniczona do sytuacji wyłącznie koniecznych. W żadnym razie nie powinno to być narzędzie służące do profilaktycznego ograniczania władzy rodzicielskiej bez jasno ustalonych i skonkretyzowanych powodów dla takiej decyzji sądu – skomentowała mec. Magdalena Majkowska z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

 

W toku postępowania samotna matka jest reprezentowana przez mec. Jerzego Kwaśniewskiego oraz mec. Magdalenę Majkowską.

 

Źródło: Ordo Iuris

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 191 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram