Sąd Rejonowy w Mińsku Mazowieckim ograniczył samotnej matce władzę rodzicielską nad 3-miesięcznym niemowlakiem. Postępowanie wobec kobiety zostało zainicjowane jeszcze przed narodzeniem dziecka na skutek wniosku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Materiał dowodowy zgromadzony w trakcie postępowania nie wykazał jednak, aby istniało jakiekolwiek zagrożenie dla dobra dziecka. Orzeczenie sądu nie jest prawomocne, prawnicy Instytutu Ordo Iuris zapowiadają złożenie apelacji w tej sprawie.
Kobieta w okresie ciąży pozostawała pod stałą opieką lekarza oraz stosowała się do wszelkich zaleceń. Po urodzeniu dziecka wykonywała wszelkie czynności opiekuńcze i pielęgnacyjne. Dziecko, mające zapewnioną stałą opiekę medyczną, prawidłowo się rozwijało i przybierało na wadze. Mimo to sąd postanowił objąć nadzorem kuratora sposób wykonywania władzy rodzicielskiej przez matkę nad noworodkiem.
Wesprzyj nas już teraz!
Wcześniej na skutek fałszywego donosu sąsiadki o rzekomym porzuceniu dzieci przez matkę, dwójka starszych dzieci została odebrana w trybie interwencyjnym w asyście Policji i umieszczona w pogotowiu opiekuńczym. Do zabrania dzieci doszło pomimo tego, że przebywały one pod opieką babci w trakcie kilkudniowej nieobecność matki wynikającej z wyjazdu w celach zarobkowych. Kobieta musiała zadbać o byt materialny rodziny, ponieważ ojciec małoletnich znęcał się nad nią i dwójką dzieci, za co został skazany na karę więzienia i pozbawiono go władzy rodzicielskiej. Sąd Okręgowy w Siedlcach orzekł o ograniczeniu władzy rodzicielskiej kobiety poprzez umieszczenie małoletnich w domu dziecka. Dodatkowo pomniejszył prawo matki do kontaktów z dziećmi drastycznie je ograniczając wyłącznie do widzeń w placówce, w której przebywały. Dzięki interwencji prawników Ordo Iuris matka odzyskała prawo do kontaktów z dziećmi w domu rodzinnym. Teraz prawnicy Instytutu Ordo Iuris będą starali się o powrót starszego rodzeństwa do domu.
Zdaniem prawników ograniczenie władzy rodzicielskiej matce nad nowo narodzonym dzieckiem w oderwaniu od jej obecnej sytuacji rodzinnej stanowi niezasadną ingerencję we władzę rodzicielską. Zarówno przepisy o randze krajowej, jak i międzynarodowej przyznają pierwszeństwo rodzica w wychowaniu i opiece nad dzieckiem. Rola państwa powinna ograniczać się wyłącznie do pomocy rodzinie w sytuacji, gdy rzeczywiście tego wymaga dobro dziecka. Przy czym każdorazowo należy udowodnić, że powody zastosowania środków ograniczających władzę rodzicielską były istotne. Ponadto muszą odnosić się do aktualnej sytuacji rodzinnej rodzica.
– Art. 18 Konstytucji RP, przewidujący ochronę małżeństwa i rodziny, stanowi rozwinięcie przez ustawodawcę wskazówek zawartych w Preambule, co do konieczności wspierania rodziny. Ingerencja władz publicznych w rodzinę powinna być ograniczona do sytuacji wyłącznie koniecznych. W żadnym razie nie powinno to być narzędzie służące do profilaktycznego ograniczania władzy rodzicielskiej bez jasno ustalonych i skonkretyzowanych powodów dla takiej decyzji sądu – skomentowała mec. Magdalena Majkowska z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.
W toku postępowania samotna matka jest reprezentowana przez mec. Jerzego Kwaśniewskiego oraz mec. Magdalenę Majkowską.
Źródło: Ordo Iuris
TK