Ojciec Święty napisał do biskupów Niemiec. Poprosił ich, by w swoich działaniach podejmowanych w ramach tak zwanej „drogi synodalnej” zwracali uwagę na jedność Kościoła. Pełną treść listu poznamy za kilka dni.
Na początku marca na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Niemiec w Lingen przewodniczący kard. Reinhard Marx obwieścił rychłe wejście Kościoła katolickiego za Odrą na tak zwaną „drogę synodalną”. Biskupi mieliby dokonać reformy struktury władzy oraz zredefiniować moralność seksualną; wypracowane miałoby zostać ponadto nowe spojrzenie na posługę kapłańską ze szczególnym uwzględnieniem celibatu; wreszcie, być może, lepiej doceniona miałaby zostać rola kobiet w Kościele (tu mówi się o diakonacie lub prezbiteriacie). Postanowienia wypracowanej na tej drodze miałyby być wiążące.
Wesprzyj nas już teraz!
„Droga synodalna” została w Niemczech przyjęta w większości dobrze; skrytykowało ją jedynie trzech biskupów oraz wąskie gremia konserwatywnych i wiernych Tradycji świeckich. Większość hierarchów oraz wpływowych teologów zgodnie z założeniami Marxa rozpoczęła debatę nad reformami.
Okazuje się jednak, że sprawy bardzo bacznie obserwuje Stolica Apostolska. Papież Franciszek wysłał do Niemców specjalny list, w którym zawarł pewne oczekiwania odnośnie zachowania jedności z Kościołem powszechnym.
List został im przedstawiony przez nuncjusza apostolskiego w Niemczech, abp. Nikolę Eterovića.
Według informacji portalu Domradio.de, który należy do rozgłośni archidiecezji Kolonii, większość hierarchów była zaskoczona papieskim listem. O jego istnieniu wiedzieli tylko niektórzy.
Jak podał portal, papież nie chce blokować Niemcom drogi synodalnej. Zaznaczył jednak, że hierarchowie muszą uwzględnić w niektórych sprawach perspektywę jedności Kościoła powszechnego. Dokładną treść pisma mamy poznać w sobotę 29. czerwca o godzinie 12:00.
Otrzymanie takiego listu potwierdził też rzecznik Konferencji Episkopatu Niemiec, ks. Matthias Klopp.
W poniedziałek niemieccy biskupi zebrali się w Berlinie na obradach poświęconych w większości dokładnemu charakterowi drogi synodalnej. Już jesienią „droga” miałaby zostać rozpoczęta. Obrady potrwają do końca tygodnia.
List jest o tyle zaskakujący, że ogłaszając w marcu „drogę synodalną” kard. Marx zapowiadał, iż to on wyśle do Rzymu własny list, już po przyjęciu pewnych postanowień przez Niemców. Jak się okazuje, papież go uprzedził.
Nie przesądza to bynajmniej losu ewentualnych progresywnych reform. Również tak wielka zmiana jak dopuszczenie w Niemczech do Komunii świętej niektórych protestantów w roku 2018 było bardzo żywo dyskutowane z Rzymem.
Źródła: domradio.de, katholisch.de
Pach