W Rzeszowie zakończył się Międzynarodowy Kongres „Nauka w służbie życiu”. Spotkanie lekarzy, położnych, pielęgniarek, psychologów, studentów, pracowników poradni rodzinnych i przedstawicieli władz samorządowych jest eksperckim głosem „za życiem”. Uczestników spotkania pozdrowiła Mary Wagner, która nie mogła przybyć na spotkanie, gdyż po raz kolejny przebywa w areszcie za obronę życia.
W kongresie odbywającym się 21 i 22 czerwca w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie uczestniczyli przedstawiciele świata nauki z 14 państw. Obydwa dni sesyjne rozpoczynała Msza św.
Wesprzyj nas już teraz!
Tematyka wykładów dotyczyła zarówno wiedzy medycznej jak i wartości chrześcijańskich w medycynie. Prelegenci zwracali uwagę na godność człowieka i prawa każdej istoty ludzkiej od momentu poczęcia do naturalnej śmierci oraz bronili wolności sumienia osób, które wykonują zawody medyczne.
Celem Kongresu było poszerzenie wiedzy medycznej i udoskonalenie podejścia do człowieka cierpiącego, integracja wiary z praktyczną realizacją powołania w duchu filozofii chrześcijańskiej i deontologii zawodów medycznych, promocja godności człowieka i praw każdej istoty ludzkiej od momentu poczęcia do naturalnej śmierci, obrona wolności sumienia zawodów medycznych i pacjentów oraz umocnienie duchowe chorych oraz tych, którzy troszczą się o zdrowie i życie innych.
Debata skupiała się wokół tematów: „Niepowodzenia prokreacji – jak zapobiec, jak postępować?, „Płodność, niepłodność – współczesna diagnostyka i postępowanie”, „Samorządy i organizacje społeczne w służbie życiu”, „Współczesne problemy rodzin”, Świętość i godność życia ludzkiego”, „Pomiędzy nauką, przepisami prawa i bioetyką” oraz „Dylematy opieki położniczo – neonatologicznej, sumienie lekarza i pacjenta”.
Na początku sobotnich sesji prof. Bogdan Chazan odczytał list od Mary Wagner, obrończyni życia z Kanady, która aktualnie odbywa kolejną karę więzienia za rozdawanie w klinikach aborcyjnych róż i ulotek nt. ratowania życia. Mary Wagner była na bieżąco informowana o przygotowaniach do Kongresu i ufano, że swoją obecnością uświetni to spotkanie.
Organizatorami Kongresu byli: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, Uniwersytet Rzeszowski, Fundacja „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Partnerami kongresu byli: MaterCare International oraz Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich. Kongres objęli patronatem honorowym: Ministerstwo Zdrowia, abp Adam Szal, metropolita przemyski i bp Jan Wątroba, biskup rzeszowski.
Symbolicznym zakończeniem kongresu jest zaplanowany na 23 czerwca w Rzeszowie Marsz dla Życia i Rodziny.
Źródło: KAI, naukawsluzbiezyciu.podkarpackie.pl
MA