Konferencja Episkopatu Szwajcarii wchodzi na „drogę synodalną”, na której chce zreformować Kościół katolicki w swoim kraju. Tematy, którymi się zajmie, to między innymi celibat oraz rola kobiet.
Na początku marca 2019 Konferencja Episkopatu Niemiec ogłosiła rozpoczęcie „drogi synodalnej”. Biskupi wespół z gremium progresywnych świeckich z Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików zastanawiają się, jak zmienić kościelne nauczanie i duszpasterstwo. Mówi się o żonatych księżach, diakonacie kobiet, podzieleniu się władzą z wiernymi oraz odrzuceniu dotychczasowej moralności seksualnej.
Wesprzyj nas już teraz!
Okazuje się, że Niemcy zainspirowali Szwajcarów. Także w tym kraju rozpoczęto „drogę synodalną”. Biskupi tego kraju zakończyli w czwartek zebranie plenarne w austriackim Sankt Gerold. W wydanym komunikacie poinformowali, że dochodzą do nich od dawna „rozmaite listy i apele” będące wyrazem „kryzysu w naszym Kościele”. Jak zapewnili, „troska wierzących jest także troską biskupów”.
Stąd rozmowy, które toczą się już między biskupami, będą teraz kontynuowane znacznie szerzej w całym kraju. Hierarchowie stwierdzili, że będą dyskutować z wiernymi na takie tematy jak rola kobiety, celibat kapłański, napaści seksualne i nadużycie władzy oraz wiara i przekazywanie wiary.
Jak podali, ważną rolę odegra przy tym „postępowanie synodalne”. Cały proces ma doprowadzić do „odnowy Kościoła”.
Źródło: bischoefe.ch
Pach