Władze Chińskiej Republiki Ludowej rozpoczęły kursy konfucjanizmu, w których będą uczestniczyli m.in. katoliccy biskupi. Szkolenia mają „umacniać tradycyjne chińskie wartości” i pomagać w „integracji z tą kulturą”.
Kursy konfucjanizmu przygotowane przez chińskie władze są przeznaczone dla wszystkich przywódców religijnych mieszkających w Państwie Środka. W związku z nakazem władz, wezmą w nim udział także katoliccy biskupi. Jak informują media, celem szkoleń jest „umocnienie tradycyjnych wartości chińskich”. Pierwsze spotkanie rozpoczęło się 27 maja w Qufo na wschodzie kraju. Strona internetowa chińskiej partii komunistycznej informuje, że władzom chodzi o „wspólne oddanie czci tradycyjnym wartościom chińskiej kultury i integrację z tą kulturą”.
Wesprzyj nas już teraz!
Wszyscy uczestnicy kursów konfucjanizmu mieli wcześniej zobowiązać się do „kultywowania narodowej, chińskiej specyfiki w swoich religiach tak, aby czerpały swoje siły witalne z chińskiej kultury i aby w ten sposób posunąć proces sinizacji religii” – podaje agencja AFP.
Prezydent Chin Xi Jinping już od dłuższego czasu prowadzi kampanię usunięcia „zagranicznych elementów” widocznych zwłaszcza w chrześcijaństwie, ale także w islamie. W ich miejsce eksponuje się wartości konfucjanizmu: naukę dotyczącą rygorystycznej organizacji społeczeństwa, poszanowania hierarchii społecznej i społecznej harmonii.
Xi Jinping pouczał przywódców religijnych, aby zachowali „podstawowe wartości socjalistyczne” i badali czy nauczanie Biblii oraz Koranu idzie w parze z rozwojem państwa oraz zachowaniem tradycyjnej kultury chińskiej.
Warto podkreślić, że kampanii chińskich władz towarzyszy niszczenie krzyży oraz kościołów, które często łączą się również z prześladowaniami wyznawców Chrystusa. Nie wiadomo jeszcze jakie w tej sprawie będzie stanowisko biskupów podziemnego Kościoła katolickiego. Obserwując działalność chińskich katolików, którzy pomimo prześladowań, nadal trwają przy Kościele i Chrystusie, można się spodziewać, że tzw. „biskupi podziemni”, odmówią uczestnictwa w kursach.
Źródło: KAI
WMa